Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Програма

16 січ. 2017 - 30 груд. 2017

Викладання чеської мови носіями

Чеський центр запроваджує викладання носіями мови в Києві, Львові, Харкові, Днiпрi, Вінницi, Івано-Франківську та Мінську.

Літні інтенсивні курси 2017


Франтішек Врабел – лектор у Києві

Jmenuji se František Vrábel a pocházím z Třebíče. Na Masarykově univerzitě jsem vystudoval učitelství českého a ruského jazyka. Své první pedagogické zkušenosti jsem získal na Lotyšské univerzitě a v České škole bez hranic Paříž. Ve volném čase se věnuji studiu nejrůznějších jazyků a sportu.Андреа Вахромеєва – лекторка у Києві

 

Весняний семестр 2017

Радка Гарбузова - викладачка в Києві

Народилась у Брно (Чеська Республіка). В університеті вивчала російську мову та літературу. В якості викладача чеської мови та перекладача має більш як двадцятирічний досвід. В Чеському центрі працює з 2014 року. Брала участь у низці семінарів для підвищення кваліфікації викладачів чеської мови як іноземної, організованих Інститутом мовної та професійної підготовки при Карловому університеті.

 

 

Якуб Мучка - викладач в Києві

Jsem studentem východoevropských studií na Filozofické fakultě v Praze, specializuji se na studium ruské filosofie a ruského myšlení vůbec, spolu s tím ale také obecně ruské i ukrajinské kultuře, moderním dějinám nebo politicko-společenské současnosti v těchto zemích. Ukrajina si mě pak doslova získala svým Majdanem, neskrývám, že jsem tu hlavně kvůli němu. Právě Majdan "tehdy i dnes" bych během svého pobytu a práce v Kyjevě také rád mapoval. V Českém centru pomáhám jako lektor a koordinátor kulturních akcí.

 

Даніел Юрчаґа - викладач у Днiпрi

Jmenuji se Daniel Jurčaga a bydlím ve Vyškově v České republice. Vystudoval jsem obor Ruský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvoval dva studijní pobyty v zahraničí. Velice rád cestuji a zároveň rád na svých cestách poznávám nové a zajímavé lidi, kteří mi pomohou blíže poznat danou zemi. Ve volném čase se věnuji sportu a studiu jazyků.

.

 

Яна Грушкова - викладачка в Івано-Франківську

Narodila jsem se v Hradci Králové, vyrostla na Vysočině, vystudovala jsem a v současnosti žiji v Brně. Projela jsem Mongolsko s karavanou na koních a  Transsibiřskou magistrálu vlakem z Ulán-Bátoru přes Rusko a Ukrajinu až do Brna. Pracovala jsem jako redaktorka v novinách i editorka v knižním nakladatelství. Vyučuji anglický jazyk, matematiku a hudební výchovu. Pracovala jsem jako lektorka globálního rozvojového vzdělávání a lektorka workshopů, které reagovaly na Hate Speech, kyberšikanu a otázky spojené s migrační krizí.  V Ivano-Frakovsku jsem se svou fenkou Korou. Věnuji se kritické sociální práci a hnutí Food Not Bombs (Jídlo místo zbraní). Kromě toho ještě ráda fotím, zpívám, hraji na violoncello a spím. 

 

 

Франтішек Бржезіна - викладач у Львові

Narozen roku 1975 v Brně, vystudoval anglický jazyk a geografii na Masarykově univerzitě tamtéž. Od té doby působí převážně jako vysokoškolský a středoškolský pedagog - učitel angličtiny i jiných cizích řečí, rovněž překladatel. Jeho vášní je právě studium jazyků, které se učil v mnoha zemích Evropy. Je příznivcem přátelství a kulturní výměny mezi různými národy. Na Ukrajině již pobýval ve městech Kyjev a Lvov, navštívil i Oděsu a Karpaty, má řadu ukrajinských přátel žijících v České republice, na Ukrajině i jinde. Ví tedy, že čeština je objektivně těžká, ale ne tak pro jiné Slovany včetně Ukrajinců.


Петр Безстарості - викладач у Вінницi

Jmenuji se Petr Bezstarosti a celý život žiju v malém městě Dobruška, které se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vystudoval jsem zde Gymnázium a již od školních let se věnuji cestování a práci s lidmi v cestovním ruchu se zaměřením převážně na země Východní a Jihovýchodní Evropy, kde cestuji sám i se skupinami.

Pro stáž na Ukrajině jsem se rozhodl, protože Ukrajina patří mezi mé nejčastěji navštěvované země, proto bych se rád dále zdokonalil v jazyku a zároveň pomohl místním, naučit se jazyk náš." S pozdravem a přáním hezkého dne Petr Bezstarosti.


Гелена Коларжова - викладачка у Харкові

Vystudovala jsem ruskou a ukrajinskou filologii na Univerzitě Palackého  v Olomouci. Individuálně jsem doučovala ruštinu i češtinu pro cizince. Skupinová výuka pro mne bude novou zkušeností, na kterou se těším. Stejně tak se těším na delší pobyt na východě Ukrajiny, kterou zatím neznám (západní část země jsem opakovaně navštívila jako turista i dobrovolník). Mezi mé zájmy patří hudba, psychologie a pobyt v přírodě. Doufám, že se mi podaří zájemcům o český jazyk a kulturu přiblížit naši zemi v její rozmanitosti a jedinečnosti.

Ян Ганачек - викладач у Харкові

V současné době studuji rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zde jsem se začal i intenzivněji zabývat ukrajinštinou.

Ráz východoslovanských zemí mi učaroval a rád přiblížím jazyk a kulturu své vlastní země lidem na Ukrajině.

Mezi mé zájmy patří především hudba a etnologie.Марек Сечкарж - викладач у Запоріжжі

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.Вераніка Баксанава - викладачка в Мінську

Нарадзілася ў Брно, стажыравалася ў Пасольстве Вялікабрытаніі ў Празе, Пасольстве Чэшскай Рэспублікі ў Вашынгтоне, працавала ў Міжнароднай арганізацыі па міграцыі. Прайшла гадавы курс чэшскай мовы як замежнай у Інстытуце моўнай і прафесійнай падрыхтоўкі Карлава універсітэта, у цяперашні час завяршае навучанне на юрыдычным факультэце універсітэта Масарыка. З верасня 2015 года выкладае чэшскую мову ў Мінску і лічыць, што яе студэнты і студэнткі - самыя выдатныя. Валодае англійскай і рускай мовамі і жадае навучыцца лепей размаўляць па-беларуску.


 

 

Зимовий семестр 2017

Радка Гарбузова - викладачка в Києві

Народилась у Брно (Чеська Республіка). В університеті вивчала російську мову та літературу. В якості викладача чеської мови та перекладача має більш як двадцятирічний досвід. В Чеському центрі працює з 2014 року. Брала участь у низці семінарів для підвищення кваліфікації викладачів чеської мови як іноземної, організованих Інститутом мовної та професійної підготовки при Карловому університеті.

 

 


Барбора Черногорська - викладачка в Києві

Vyučovat češtinu cizince jsem se rozhodna po osmiletém životě mimo Českou republiku. Po absolvování studií na britských univerzitách a pracovních zkušenostech v zahraničí jsem úspěšně završila Kurz výuky češtiny pro cizince v Praze. Od té doby se snažím zdokonalovat se v metodách lektorství a přistupovat k češtině s úsměvem. Mou zálibou je cestování a poznávání mravů jiných kultur, hudba a četba.

 

Їтка Бучкова - викладачка в Києві

Původním povoláním učitelka. Od r. 2004 pracuji také jako soudní tlumočník jazyka českého a jazyka ruského. Na Ostravské univerzitě, katedře slavistiky jsem vyučovala předmět Odborný Č-R a R-Č překlad. Po celou dobu svého pracovního pobytu v Ćeském domě v Moskvě jsem za spolupráce s vedením Českého centra tamtéž vedla pro zájemnce o výuku jazyka českého - kurzy konverzace pro pokročilé. Zabývám se rusko-českým bilingvismem. Přednášela jsem v Petrohradě na Mezinárodních konferencích (léta 2012, 2014) na téma "Problémy formování vyrovnaného bilingvismu" a "Počátek rozvoje řeči v česko-ruské rodině“. Závěry byly vždy publikovány se sborníku statí. V roce 2015 jsem byla přítomna jako host u krajanů v Novorossijsku na dnech Otevření dnů české kultury, kde jsem zároveň přednášela na lingvistickém semináři pro studenty jazyka českého. Od roku 2011 pracuji v Praze pro ÚJOP UK.

 


Іва Ржержихова - викладачка у Днiпрi

Jmenuji se Iva Řeřichová a studuji poslední ročník magisterského studia českého jazyka a literatury v Praze. K učení češtiny jako cizího jazyka jsem se dostala náhodou během studijního pobytu ve slovinské Lublani. Velmi ráda cestuji a poznávám nové lidi, zvláště pak cizince, kteří se rozhodli pro studium češtiny. Ve volném čase se ráda učím cizí jazyky, čtu si knihy převážně českých autorů či si zahraji na klavír nebo kytaru.

Ukrajinu navštívím poprvé a těší mě, že rovnou jako lektorka češtiny.

 


Вероніка Щтєтінова - викладачка в Івано-Франківську

Jmenuji se Veronika Štětinová a narodila jsem se 7. 6. 1990 v Chomutově. V současné době studuji na Filozofické fakultě Karlovy univerzity magisterský obor Východoevropská studia se specializací rusistika. Zabývám se hlavně ruskou literaturou, v současné době jsem se ponořila také do studia literatury ukrajinské a začala jsem se ukrajinsky učit.

Do budoucna bych se ráda věnovala literární vědě a překladu.

Na Ukrajinu mě zavedla touha poznat zemi mých oblíbených autorů. A také bych ráda byla nápomocná těm, kteří se rozhodli naučit česky.


 

Патрік Лінгарт - викладач у Львові

(*1979) Spisovatel a výtvarník, performer a mystifikátor Patrik Linhart se narodil v Duchcově. Absolvoval vysokoškolská studia s titulem inženýr ekonomie. Poté pracoval jako personalista, pomocný úředník, ekonom, učitel na střední škole, sociální pracovník, novinář apod. Od roku 2010 je na volné noze. Publikuje pod řadou pseudonymů. Vydává revui Dekadent geniální. Provozuje vědecké studio Stará milenka. Je autorem 11 knih a editorem antologie teplických autorů Údolí neklidu (H_aluze, 2009).Матиащ Міка - викладач у Вінницi

Narodil jsem se a žiji v Praze. V současné době studuji na FFUK obory Český jazyk a literatura a Filosofie. Krom filosofie a literatury se zajímám o současnou hudbu a dějiny 20. století. Rád cestuji a poznávám neznámá prostředí a lidi. Výuka češtiny pro mě bude novou zkušeností, na kterou se velmi těším.Маріана Серранова - викладачка у Харкові

Вераніка Баксанава - викладачка в Мінську

Нарадзілася ў Брно, стажыравалася ў Пасольстве Вялікабрытаніі ў Празе, Пасольстве Чэшскай Рэспублікі ў Вашынгтоне, працавала ў Міжнароднай арганізацыі па міграцыі. Прайшла гадавы курс чэшскай мовы як замежнай у Інстытуце моўнай і прафесійнай падрыхтоўкі Карлава універсітэта, у цяперашні час завяршае навучанне на юрыдычным факультэце універсітэта Масарыка. З верасня 2015 года выкладае чэшскую мову ў Мінску і лічыць, што яе студэнты і студэнткі - самыя выдатныя. Валодае англійскай і рускай мовамі і жадае навучыцца лепей размаўляць па-беларуску.

 

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

 

Місце проведення:

Івана Федорова 12
01030 Київ
Ukraine

Дата:

Від: 16 січ. 2017
До: 30 груд. 2017

Організатор:

Чеський центр

Майбутні події

Реалізація книги «Один із мільйона»

1 січ. 2017 - 31 груд. 2017

В українських читачів з’явилася нагода познайомитися з іще одним сучасним чеським письменником — це...

Видання книги Вацлава Гавела "Сила безсилих"

1 січ. 2017 - 31 груд. 2017

Чеський центр у Києві у співпраці з Dragon Capital засновул видавництво "Чеська бібліотека", яке презентує для...

Викладання чеської мови носіями

16 січ. 2017 - 30 груд. 2017

Чеський центр запроваджує викладання носіями мови в Києві, Львові, Харкові, Днiпрi, Вінницi, Івано-Франківську...

Майдан – Центральноєвропейський клуб дебатів

1 лист. 2017 - 1 лист. 2018

Телевізійна програма “Майдан” – центральноєвропейський клуб дебатів (міжнародний телевізійний проект)...

Перекладацький воркшоп

26 лист. 2017 - 31 трав. 2018

Чеський центр у Києві запрошує до участі у воркшопі з перекладу «4 кроки до книжки»

Перекладацький конкурс ім. Сузанни Рот 2018

11 груд. 2017 - 31 трав. 2018

Мережа Чеських центрів і Чеський літературний центр (секція Моравської земської бібліотеки у Брні)...

Всі події


Нагадування про акцію
Ця подія не може бути відкликанa, оскільки вже почалася