Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Викладачі чеської мови

ВИКЛАДАЧІ - НОСІЇ МОВИ

Радка Гарбузова - викладачка в Києві

Народилась у Брно (Чеська Республіка). В університеті вивчала російську мову та літературу. В якості викладача чеської мови та перекладача має більш як двадцятирічний досвід. В Чеському центрі працює з 2014 року. Брала участь у низці семінарів для підвищення кваліфікації викладачів чеської мови як іноземної, організованих Інститутом мовної та професійної підготовки при Карловому університеті.

 

 

Якуб Мучка - викладач в Києві

Jsem studentem východoevropských studií na Filozofické fakultě v Praze, specializuji se na studium ruské filosofie a ruského myšlení vůbec, spolu s tím ale také obecně ruské i ukrajinské kultuře, moderním dějinám nebo politicko-společenské současnosti v těchto zemích. Ukrajina si mě pak doslova získala svým Majdanem, neskrývám, že jsem tu hlavně kvůli němu. Právě Majdan "tehdy i dnes" bych během svého pobytu a práce v Kyjevě také rád mapoval. V Českém centru pomáhám jako lektor a koordinátor kulturních akcí.

 


Катержіна Крейчова викладачка в Києві

Narodila se v Českých Budějovicích, vystudovala Centrum audiovizuálních studií na FAMU, kde v současnosti pokračuje ve studiu v doktorském programu. Část gymnaziálních studií strávila v bavorském Pasově, během studií vysokoškolských absolvovala půlroční stáž na Ontario College of Art and Design v Torontu. Od roku 2014 pracuje pro Českou televizi jako režisérka publicistických pořadů. Hovoří německy, anglicky a rusky.


Даніел Юрчаґа - викладач у Днiпрi

Jmenuji se Daniel Jurčaga a bydlím ve Vyškově v České republice. Vystudoval jsem obor Ruský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvoval dva studijní pobyty v zahraničí. Velice rád cestuji a zároveň rád na svých cestách poznávám nové a zajímavé lidi, kteří mi pomohou blíže poznat danou zemi. Ve volném čase se věnuji sportu a studiu jazyků.

.

 

Даніел Герман - викладач в Івано-Франківську

Jmenuji se Daniel Herman. Vystudoval jsem na FF UK historii a obor pedagogicko-psychologického zaměření. Absolvoval jsem studium na Université Le Mirail v Toulouse a Institut fűr internationale Politik und Wirtschaft v Hamburku. Rigorózní zkoušku na téma antisemitismus přelomu XIX. a XX. století jsem složil na FF OSU. Zajímám se o literaturu, dějiny filmu a divadla. Jako dobrovolník jsem vyučoval český jazyk u krajanských komunit v Moldavsku a na Ukrajině.

 

Франтішек Бржезіна - викладач у Львові

Narozen roku 1975 v Brně, vystudoval anglický jazyk a geografii na Masarykově univerzitě tamtéž. Od té doby působí převážně jako vysokoškolský a středoškolský pedagog - učitel angličtiny i jiných cizích řečí, rovněž překladatel. Jeho vášní je právě studium jazyků, které se učil v mnoha zemích Evropy. Je příznivcem přátelství a kulturní výměny mezi různými národy. Na Ukrajině již pobýval ve městech Kyjev a Lvov, navštívil i Oděsu a Karpaty, má řadu ukrajinských přátel žijících v České republice, na Ukrajině i jinde. Ví tedy, že čeština je objektivně těžká, ale ne tak pro jiné Slovany včetně Ukrajinců.


Петр Безстарості - викладач у Вінницi

Jmenuji se Petr Bezstarosti a celý život žiju v malém městě Dobruška, které se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vystudoval jsem zde Gymnázium a již od školních let se věnuji cestování a práci s lidmi v cestovním ruchu se zaměřením převážně na země Východní a Jihovýchodní Evropy, kde cestuji sám i se skupinami.

Pro stáž na Ukrajině jsem se rozhodl, protože Ukrajina patří mezi mé nejčastěji navštěvované země, proto bych se rád dále zdokonalil v jazyku a zároveň pomohl místním, naučit se jazyk náš." S pozdravem a přáním hezkého dne Petr Bezstarosti.


Гелена Коларжова - викладачка у Харкові

Vystudovala jsem ruskou a ukrajinskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Individuálně jsem doučovala ruštinu i češtinu pro cizince. Skupinová výuka pro mne bude novou zkušeností, na kterou se těším. Stejně tak se těším na delší pobyt na východě Ukrajiny, kterou zatím neznám (západní část země jsem opakovaně navštívila jako turista i dobrovolník). Mezi mé zájmy patří hudba, psychologie a pobyt v přírodě. Doufám, že se mi podaří zájemcům o český jazyk a kulturu přiblížit naši zemi v její rozmanitosti a jedinečnosti.

Ян Ганачек - викладач у Харкові

V současné době studuji rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zde jsem se začal i intenzivněji zabývat ukrajinštinou.

Ráz východoslovanských zemí mi učaroval a rád přiblížím jazyk a kulturu své vlastní země lidem na Ukrajině.

Mezi mé zájmy patří především hudba a etnologie.Марек Сечкарж - викладач у Запоріжжі

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.Вераніка Баксанава - викладачка в Мінську

Нарадзілася ў Брно, стажыравалася ў Пасольстве Вялікабрытаніі ў Празе, Пасольстве Чэшскай Рэспублікі ў Вашынгтоне, працавала ў Міжнароднай арганізацыі па міграцыі. Прайшла гадавы курс чэшскай мовы як замежнай у Інстытуце моўнай і прафесійнай падрыхтоўкі Карлава універсітэта, у цяперашні час завяршае навучанне на юрыдычным факультэце універсітэта Масарыка. З верасня 2015 года выкладае чэшскую мову ў Мінску і лічыць, што яе студэнты і студэнткі - самыя выдатныя. Валодае англійскай і рускай мовамі і жадае навучыцца лепей размаўляць па-беларуску.


 

 

 

 

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

 

 

 

Юлія Польова - викладачка в Києві

Вивчила богемістику у Київському національному університеті імені Тарса Шевченка, де потім викладала чеську мову та читала чеську літературу. Із задоволенням вивчаю іноземні мови, цікавлюся музикою та літературою. У вільний час подорожую, їжджу верхи та займаюся йогою. Моєю найбільшою життєвою інспірацією є море.


Уділова Катерина - викладачка в Києві

Народилася на Херсонщині в 1991 році. Після закінчення середньої школи вчилася у Херсонському академічному ліцеї ім. О. Мішукова при ХДУ. Успішно закінчила КНУ ім. Т. Шевченка за спеціальністю слов’янська філологія. Під час навчання в університеті проходила студентську практику в Чеській Республіці (Брно, Оломоуц).

Із задоволенням подорожує і пізнає нових людей, цікавиться іноземними мовами та літературою, іноді займається перекладами.

Їй подобається викладати чеську мову, бо це натхненна і креативна праця. Найбільшою мотивацією для неї стає успіх студентів і їхнє задоволення від власних результатів.Галина Клічак - викладачка в Києві

Закінчила з відзнакою Київський університет імені Тараса Шевченка (кафедра слов”янської філології Інституту філології, спеціальність — чеська мова і література). Там само навчалася в аспірантурі і в 2010 році успішно захистила кандидатську дисертацію з чеської літератури. Також проходила навчання за обміном і стажування в Празі та в Брно.

Чудовий досвід навчання студентів отримала не лише викладаючи в університетах, але й в Міжнародній школі україністики, куди на літо приїжджало навчатися багато чехів. Що дало можливість краще зрозуміти логіку мислення і розуміння саме чехом української мови і навпаки українцем — чеської. У період з 2011 по 2013 рр. працювала координатором поектів у київському представництві Національного туристичного управління Чеської Республіки - CzechTourism.

В Чеському цетрі працювала у 2005-2007 роках, поновила викладання на курсах мови з 2014 року.

У чеську мову, як і в чеську літературу і чеську культуру загалом, неймовірно закохана. Намагається цим коханням запалити серця своїх студентів на заняттях з чеської мови у Чеському центрі.Тетяна Окопна - викладачка в Києві

Закінчила кафедру богемістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, зараз займаюся усним та письмовим перекладом, зокрема сучасної чеської та словацької прози (Ярослав Рудіш, Петр Шабах, Яхим Топол, Павол Ранков та ін.) Люблю подорожі й гори, мрію про відкриття мережі Українських культурних центрів по всьому світу.