Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Christina Dubinecká

Všechny novinky

Christina Dubinecká

Rozhodla jsem se, že chci studovat v Česku, po třetím ročníku. Moje kamarádka už další dobu bydlí v Praze a po návštěvě jsem rozhodla, že chtěla bych v tomto městě zůstat.

Proto jsem pomyslila o magisterském studiu v Česku. Proč pravě tam? K tomu je několik důvodů:  jiný přístup k studiu, mentalita a kultura, cena studia.

V Kyjevě jsem studovala na fakultě architektury na Národní univerzitě stavebnictví a architektury, proto v Česku jsem si vybrala univerzity VUT v Brně a ČVUT v Praze. K tomu jsem také měla několik důvodů: seznam předmětu (jestli jsou podobné tomu, co jste měl/a na univerzitě v Ukrajině, nostrifikace proběhne snadněji), osobní znalosti (technické nebo umělecké), specifikum univerzity, fakulty, oborů a předmětů. Kdybyste měl/a jakékoliv dotazy ohledně struktury výuky nebo všeho, co se týká studia, neváhejte se obrátit na studijní oddělení, tam vám vždycky pomůžou.

Obecná informace:  výuka ve státním jazyce je zdarma, proto cizinci vždy musejí mít potvrzení o úrovni znalosti češtiny B2 (občas může být i C1, záleží na fakultě, kde chcete studovat).

Kdy začít? Už teď, protože přijímací  řízení může být v letě a v zimě, potřebujete čas pro výuku češtiny na dostatečné úrovni, budete mít více času najít si nejlepší variantu pro vás.  

Seznam dokladů, které budete potřebovat:

-          přihláška, kterou zasíláte v elektronické podobě. Přihlášku je nutné zaplatit.  Platba je v korunách a je to potíže, protože na Ukrajině banky  s touto měnou nepracují. Doporučuji najít známého v ČR, který provede platbu odtamtud.

-          nostrifikace je nejsložitější část. Je to proces uznání vašeho diplomu v ČR. Důležitý pro tento proces je seznam předmětů, které jste studoval/a během bakalařského studia, a počet hodin z každého předmětu. Pro nostrifikace budete potřebovat žádost a překlad diplomu a přílohy do češtiny od soudního tlumočníka. Pro překlad budete potřebovat kopie ověřené notářsky. Překlad mého diplomu stál 230 hřn, překlad přílohy záleží na počtu znaků (můj stál cca 650 hřn).  Když budete mít překlad, musíte zaslat ho na adresu uvedenou na stránce univerzity. Nostrifikace je zdarma, ale trvá několik (2-6) měsíců. Jestli váš diplom uznali, dostanete potvrzení a příkaz děkana pro uznaní vašeho diplomu na území ČR. Jestli ne, dostanete písemní odmítnutí.

-          potvrzení o znalosti jazyka – nejčastěji úroveň B2. O všech podmínkách zkoušky dá se dozvědět v Českém centru. Učila jsem se česky během roku dvakrát týdně a udělala jsem tuto zkoušku úspěšně. Myslím si, že říká to hodně i o kvalitě výuky v Českém centru. Občas na univerzitě můžou dovolit udělat zkoušku později v Česku, ale o tom se musí dozvědět zvlášt.  

Měla jsem také přidat životopis, portfolio a nasledoval po tom pohovor.

Doporučila bych prohlédnout si portfolia českých studentů, abyste věděl/a jaké jsou požadavky. Neočekávejte, že se k vám bude někdo chovat jako ke studentu, naopak musíte prozradit svou zkušenost a možnosti. Znalost jazyka je také důležitý faktor.

Pravidelně přihlášky je možné zasílat v únoru a březnu, ale některé univerzity můžou ten termín mít posunutý. Přijímačí řízení probíhá během léta, ale v srpnu už jsou výsledky, které budete mít na své osobní stránce, kterou vytvoříte pro sebe během přihlášení.

Ještě jednou doporučuji pozorně číst všechno, co se píše na stránkách univerzity. 

Recenze studentů >