Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2017 - 29.10.2017

Výstava současného českého umění v Minsku

Ve spolupráci s Národním muzeem současného umění (NCSM) v Minsku, ZÚ Minsk a ČC Kyjev uspořádají výstavu současného českého umění.

Ve spolupráci s Národním muzeem současného umění (NCSM) v Minsku, ZÚ Minsk a ČC Kyjev uspořádají ve dnech 14.9. - 27.10.2017 samostatnou výstavu současného českého umění v prostorách NCSM na ul. Njakrasova 3. Česká expozice bude mít k dispozici celé patro výstavních ploch a v 8 sálech a foyer bude prezentovat všechny dostupné formy vizuálního uměleckého vyjádření.

Zahájení výstavy: 14. září, 16:00
Provozní doba: 

  • 11:00 - 19:00, středa 13:00 - 21:00
  •  neděle, pondělí - zavřeno

Kontaktní telefon: +375 (17) 280 56 08, 235 03 32

Malbu zastoupí Barbora Lungová s cyklem Kánon (The Rope nad the Whip, Teoréma, Café Musik aj.); Zdeněk Daněk s obrazy se zvířecí a ekologickou tématikou inspirované malbou Z. Buriana; Roman Kudláček - sestava “Ungh,Argh” (Batman, Superman a Spiderman na toaletě), “Who’s bat?” a “Blackout” s velkoplošnou instalací o výrobě současného českého kresleného filmu. Sochy a objekty vystaví Veronika Psotková s tématy “krása a (ne)dokonalost” a drátěnou částí expozice (sauna, plavky) a hru se světlem a stínem; Dušan Váňa s hyperrealistickými objekty a interaktivními sochami. Obor umělecké fotografie bude představovat Irena Armutidisová s cyklem Horizonty mlh.

Multimédia/Video přiveze Tereza Rullerová ("The Rodina") s videoprojekcí (cca 5 videí ve smyčce) doplněnou o velkoplošné tisky.

 


doc. Mgr. Irena Armutidisová  

www.armutidis.cz

Absolvovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně a Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, v roce 2012 byla habilitována na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.  Pedagogické působení započala v roce 1996 na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity přednáškami studentům Semináře dějin umění, od roku 2001 je vedoucím Kabinetu fotografie na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Její teoretické přednášky spojené s praktickými základy fotografické práce se především věnují tématu umění ve fotografii.  Již v začátcích své pedagogické činnosti průkopnicky uvedla do výuky posluchačů dějin umění přednáškový cyklus věnující se teorii fotografie kombinované s praktickými fotografickými cvičeními. Ve vzájemné spolupráci studentů z obou brněnských vysokých škol realizovala několik úspěšných výstavních fotografických projektů.

 


 

MgA. Dušan Váňa

https://dusanvana.wordpress.com/

Dušan Váňa (*1982) absolvoval v roce 2011 magisterské studium v Ateliéru sochařství 1 FaVU VUT v Brně pod vedením profesora Michala Gabriela. Ve stejném ateliéru nadále působil v letech 2012–2014 jako technický asistent a od roku 2013 jako lektor a operátor 3D robotického frézování. Doktorské studium na FaVU pod vedením prof. Gabriela zahájil v roce 2014. Tvorba Dušana Váni je plná výrazových proměn, rozdílných tvůrčích přístupů a svébytného humoru. Pokud bychom chtěli formulovat jednotící linii jeho práce, pak je to jeho kutilská záliba v konstruování, utváření a spojování nejrůznějších materiálů v kombinaci s nejnovějšími digitálními technologiemi, elektronikou a 3D tiskem, umožňujícím nové metody umělecké tvorby. Váňa se svou prací řadí k aktuálnímu trendu progresivního digitálního sochařství, využívající digitálně podporované navrhování objektů. Na Výstavě v Minsku Váňa představuje i odlišnou polohu své tvorby a to ve formě sochařského hyperrealismu. Ve své sérii s názvem Plody se autor zabývá verbálními, či podprahovými vztahy ovoce, zeleniny a lidského těla.    

 


 

MgA. et  MgA. Roman Kudláček

Roman Kudláček (1977), absolvoval magisterské studium na Vysoké škole umělecko-průmyslové (VŠUP) v ateliéru Konceptuální a intermediální tvorby. Stejný druh studia dokončil na Divadelní akademii můzických umění (DAMU) na katedře Loutkového a alternativního divadla.

V roce 2001 prodělal stáž na Charles Rennie Mcintosh School Of Art, Glasgow, UK. Těžištěm jeho práce jsou kresby, ilustrace, grafika, divadelní a filmová scénografie. Pracoval jako filmový architekt a scénograf na krátkých filmech: Vyhlídkový let (2006) a Zaříkávačky (2008). Znělka Festivalu Otrlého diváka (2008), kde působil jako architekt a scénograf získala ve své kategorii druhé místo na Filmovém festivalu v Cannes. Je členem divadla DNO a spoluautorem představení LAPOhádky 2006 které získalo první cenu na festivalu Loutkářská Chrudim. Navrhoval vizuální podobu prvního českého celovečerního 3D filmu Kozí příběh-Pověsti staré Prahy. Stejně tak pokračování Kozí příběh se sýrem.

Ve spolupráci s občanským sdružením Tesla vytvořil a realizoval project NANOscope (umělci, vědci a nanotechnologie), jehož výstupy byly instalovány v galerii DOX. Dlouhodobě spolupracuje s Pavlem Ondrašíkem na filmovém projektu Šroubáček. Navrhl a realizoval ve spolupráci s Veronikou Psotkovou expozici stáčení minerálních vod pro Mattoni muzeum v Kyselce.V součastnosti pracuje jako výtvarník prostředí na sérii animovaných filmů O prasátku Lojzíkovi.

 


MgA., Mgr. Veronika Kudláčková Psotková

veronikapsotkova.net

Tvorba Veroniky Psotkové je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její sochy odkazují jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu. Témata jako estetika a autokorekce lidského těla stejně jako proměna kontextů a vzájemná komunikace soch v instalaci, patří k jejím stěžejním.  V posledních letech se do popředí jejího zájmu dostaly především netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur a objektů, které tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci.

Je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela (MgA., 2009) na FaVU VUT v Brně. Vystavuje v Čechách i v zahraničí. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun. 

 


Zdeněk Daněk

Zdeněk Daněk se nejčastěji prezentuje jako malíř. Vychází z důkladné realistické malby, kterou kombinuje s konceptuálním myšlením, nevyhýbá se však ani novým médiím. Ve své práci se zabývá krajinou a problémy vznikajícími mezi kulturou a přírodou. Upozornil na sebe už během studia, jeho obrazy malované z pohledu zvířat  byly jako z jiného světa. Obraz z roku 2001 s názvem Na čekané, na kterém se jelen se zajícem z povzdálí dívají na autonehodu je dodneška synonymem jeho tvorby.

Sází aleje, je příležitostný environmentální aktivista a několik let maloval pouze barvou která dokáže čistit vzduch a zbavovat ho splodin, tzv. Aktivní obrazy. Známé jsou také extrémně širokoúhlé minimální krajiny, ve kterých pátral po tom, co je v krajině podstatné.

Krajinomalbě se věnuje z čisté vášně a maluje zásadně venku. Panorama lesa vznikalo deset let a je výsledkem snahy uniknout kompozičním stereotypům a uvolnit tak vnímání. Zobrazený les je zarostlý zámecký park, nacházející se v neudržitelném a tím pádem unikátním stavu, kdy tisícileté duby jsou schované a pohlcené běžným mladým lesem.

Na území probíhá revitalizace, která má vše uvést do kontrolovaného „požadovaného“ stavu. Cyklus Hrdina s hořkou bezmocností komentuje české environmentální kauzy, které ovšem budou snadno zaměnitelné i s jinými v jiné kultuře.

 


 

Barbora Lungová

Barbora Lungová started her studies at the Faculty of Arts of the Masaryk University of Brno, where she graduated with an MA in English and American Studies and Film Studies in 2002. In 2006, she graduated with an MFA in painting at the Faculty of Fine Arts, where she currently works. IN the past, she curated a number of exhibitions, alongside with exhibiting her own artworks at group or solo shows. Among topics that fascinate her are the transience of life, institutional cruelty, and gender inequality. 

 


 

Tereza Rullerová

Tereza Rullerová (1987) is Amsterdam based Czech born designer and artist. She graduated from Intermedia Art at VUT Brno. Then as not satisfied of autonomous nature of art she decided to investigate the field of communication design. During her following studies of design at KABK, she discovered that intermedia art strategies can be useful as a surface production tool. In her final thesis, she established a theoretical framework around triangle Body presence, Surface (Design) & Action. Tereza tested results on performative design project about immaterial form of nonstop labour —Playbour— and participative piece — Abstract Portrait of a Crowd. Her attention is currently divided between working in her practise called The Rodina which she founded in 2010, running a design research for her master studies at Sandberg Instituut and giving lectures and workshops.

 


 

Kromě výstavy se počítá s komentovanou prohlídkou od autorů pro studenty uměleckých oborů, neformální setkání a navázání kontaktů s běloruskými umělci a prezentace současného umění v běloruských médiích.

Místo konání:
ul. Njakrasova 3, Minsk
Datum:

Od: 14.9.2017
Do: 29.10.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Překladatelská soutěž Evropský překladatelský Lvov

1.1.2020 - 1.3.2020

Překladatelská soutěž pro studenty Evropský překladatelský Lvov upozorňuje na možnosti uměleckého překladu, výuku cizích jazyků a podporuje překladatelskou profesi. České centrum se k této soutěži...

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Scio testy v Kyjevě

8.2.2020 - 4.4.2020

Národní srovnávací zkoušky nahrazují nebo doplňují přijímačky na desítky vysokých škol v České republice a na Slovensku. Od roku 2020 jsou dostupné i v Kyjevě.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala