Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.1.2016 0:00 - 0:00

Ukrajinské číslo časopisu RozRazil

Nakladatelství Větrné Mlýny vydalo časopis RozRazil věnovaný Ukrajině. Kulturní magazín přináší aktuální recenze, reportáže a fotografie z ukrajinských měst.

 

Grafická úprava: Kateřina Wewiorová

Fotografie na obálce: David Konečný

Současnost přinesla setkávání s ukrajinskými vědci, dirigenty a lékaři na jiné úrovni. Pracují v montérkách na našich stavbách a uklízejí naše byty. Se znovuzískaným kapitalismem jsme se opět mohli na chvíli cítit kapitalisty. Evropanství druhé kategorie, které jsme vnímali a nepochybně stále vnímáme, jsme mohli zchladit v zednické míchačce profesora filologie z Ivano-Frankivsku.

Ukrajina, davaj, Ukrajina...


Revue RozRazil je již tradičním kulturním periodikem, které má své dlouholeté čtenáře a příznivce. Počátky RozRazilu se datují do roku 1995, kdy začalo nakladatelství Větrné Mlýny vydávat ve spolupráci s divadlem Husa na provázku měsíčník o kultuře, umění v jeho sociálním, politickém a vědeckém kontextu. V roce 2005 začalo redakčně a produkčně zastupovat toto revue Centrum pro kulturu a společnost. RozRazil se od roku 2011 stal členem významné žurnalistické sítě Eurozine.

Původně RozRazil vycházel v rozmezí 9-10 čísel ročně. Vzhledem k stále komplikovanějším možnostem finančního krytí tohoto periodika, se redakční rada rozhodla o vytvoření 4x dvojčíslo ročně - počet stran 150 stran.

Literatura

Vzhledem k majoritnímu zaměření na literaturu je součástí každého vydání také publikování původních literárních textů autorů, kteří patří mezi významné literární osobnosti České republiky (Pavel Kohout, Patrik Ouředník, Karel Steigerwald, Ivan Klíma, Tobiáš Jirous, Petr Hruška, Arnošt Goldflam). Z pohledu prezentace méně známých autorů a především autorů brněnských, jsou publikované texty za účelem jejich zviditelnění na literární scéně.
Výtvarné umění
V průběhu existence revue redakce navázala spolupráci s českými výtvarníky, kteří zpracovávají témata vizuální formou. K pravidelným přispěvatelům z řad výtvarníků můžeme vyjmenovat například Janu Klodovou, Petra Nikla, Františka Skálu, Jiřího Davida, výtvarnou skupinu Rafani, výtvarnou skupinu Podebal, Milana Knížáka či Bořka Šípka.
Součástí RozRazilu je také prezentace přímých reflexí na současná společenská témata od významných osobností české (a nejen české) kulturní scény formou rozsáhlejších interview. Rozhovory netradičního charakteru (osobnosti jsou dotazovány na otázky/problematiku mimo svůj obor, nevyjadřují se pouze ke své tvorbě nebo oblasti působení) již absolvovali například Jožo Ráž, Hanka Zagorová, skupina Midi Lidi, Drago Jančar, Karel Schwarzenberg, Tom Stoppard, Václav Havel, Vladimír Remek.

 

Místo konání:
Brno
Datum:

18.1.2016 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala