Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.1.2016 - 1.4.2016

Rodilí mluvčí na Ukrajině

České centrum Kyjev zajišťuje výuku českého jazyka rodilými mluvčími na Ukrajině. Lektoři přijíždí na tříměsíční výuku do Kyjeva, Lvova, Charkova a Dněpropetrovsku.

 

 

Radka Garbuzová - lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

Alexandra Stelibská - lektorka v Kyjevě

Narodila se v Praze v česko-ruské rodině v roce 1987. Vystudovala na Karlově univerzitě obory ukrajinistika, překladatelství a tlumočnictví se specializací na ruštinu. Překládá současnou ukrajinskou literaturu, společně s J. Gazukinou například přeložily román Tarase Prochaska Jinací (NeprOsti). V minulém roce také vyšel její první překlad z ruštiny, a to kontroverzní románKamenné sny od ázerbájdžánského autora Akrama Ajlisliho. Příležitostně se také věnuje tlumočení, především ve spolupráci s Východoevropským klubem při UK v Praze.

Jan Navrátil - lektor v Kyjevě

Narozen 1983 v Havířově, studia naFSV UK Praha. Svou pracovní kariéru započal před lety poněkud neobvykle - v oboru vinařství, a to až na Novém Zélandě, kde se mu podařilo důkladně poznat všechny fáze výroby vína (od vyměřování nových vinic, přes výsadbu, sklizeň, až po stáčení konečného produktu do lahví). Později vystřídal například pozice skladníka ve mlýně, hotelového recepčního, administrativní kancelářské síly, číšníka, knihovníka či pracovníka call centra.

Při tom všem vystudoval politologii a mezinárodní vztahy a nedostudoval ruská a východoevropská studia na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Mezi jeho záliby patří cestování, historie, politika a literatura. Jeho celoživotní vášní pak je Ukrajina.


Linda Heinigova - lektorka v Charkově

Ahoj! Říkají mi Linda, narodila jsem se v krásném Brně, které sice nemá metro, ale zato má Masarykovu univerzitu, na které tento rok dokončuji své vzdělání v oboru ukrajinský jazyk a literatura. Živím se překlady z angličtiny a učením anglického a českého jazyka. Ve volném čase překládám do šuplíku současnou ukrajinskou literaturu. Baví mě cestovat, poznávat nová místa, číst (především českou, ukrajinskou a ruskou klasickou literaturu) a zajímá mě historie. V budoucnosti bych se ráda věnovala jak překládání z ukrajinštiny, tak učení češtiny pro cizince.

 


Anna Marklová - lektorka v Dněpropetrovsku

Narodila se 27.8.1992 v Kolíně. Studovala na všeobecném gymnáziu a poté na Pedagogické fakultě v Olomouci - obory český jazyk a výtvarná tvorba. Teď studuje magisterský program Český jazyk a literatura na Filozofické fakultě v Praze. Zajímá se především o osvojování češtiny u dětí a u nerodilých mluvčích.

 


Bára Janáková - lektorka ve Lvově

Studentka bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, narozena ve Frýdku­Místku. V současnosti je v navazujícím magisterském oboru Český jazyk a literatura. Učitelství si za specializaci nezvolila, přesto si jej chtěla vyzkoušet, proto teď působí jako lektorka ve Lvově. Na Ukrajinu ji zavedla touha poznávat východoevropské oblasti a další slovanský jazyk – ukrajinštinu.

 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku 

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.

Rodilí mluvčí jaro 2015 

Rodilí mluvčí podzim 2015 

 

Místo konání:

Ivana Fedorova 12
01030 Kyjev
Ukrajina

Datum:

Od: 11.1.2016
Do: 1.4.2016

Organizátor:

České centrum

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala