Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.11.2018 - 31.12.2018

Příběhy obyčejného šílenství na ukrajinských divadelních prknech

Ukrajinská premiéra nejhranější současné české hry: Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky.

 

Hořká komedie Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství na ukrajinských prknech, která znamenají Svět

Už tento víkend, 10. a 11. listopadu, proběhne v Kyjevě premiéra hořké komedie Petra Zelenky Příbehy obyčejného šílenství. Po mnoha letech jde o teprve druhou inscenaci českého dramatického textu na ukrajinském divadle. Před dvěma lety Akademické divadlo Ivana Franka inscenovalo Asanaci Václava Havla pod taktovkou českého režiséra Břetislava Rychlíka, nyní Дикий Театр, neboli Divoké divadlo, přichází s inscenací úspěšné hry reřiséra, dramatika a scenáristy Petra Zelenky. Komedii Zelenka napsal na míru Dejvickému divadlu v roce 2001 a obdržel za ni Cenu Alfréda Radoka, hra byla přeložena do dvacítky jazyků. Ukrajinský soubor ji pojal jako hořkosladkou komedii o lidech, kteří nechtějí dospět a kus sehrají pod názvem Jsme všichni už velcí. Režie se ujala Kateřiny Baškina, představitelka nastupující generace ukrajinských režisérů, do ukrajinštiny text převedla bohemistka Halina Kličak.


 

Divoké divadlo je projektem mladých ukrajinských divadelníků z Kyjeva, spiritem agens souboru, který existuje od roku 2016, je Natalia Vorožbyt, která patří mezi nejvýznamnější divadelní režiséry a dramatiky současné Ukrajiny.

„Inscenace je také alegorií situace, v níž se dnes Ukrajina nachází. Pod tlakem nešťastných i šťastných okolností je nucena dospět a přijmout zodpovědnost sama za sebe," poznamenala k unikátnímu počinu Lucie Řehoříková, ředitelka Českého centra Kyjev, které vznik inscenace podpořilo.

 

wild-t.com.ua, facebook.com/wildtheatre.ua/

Místo konání:

Scena 6 - ul. Vasylkivska 6, Kyjev

Datum:

Od: 11.11.2018
Do: 31.12.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala