Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.4.2017 18:00 - 25.4.2017

Pavel Šporcl na Ukrajině

V rámci kulturní výměny mezi Českem a Ukrajinou se bude konat poprvé koncert houslisty Pavla Šporcla s doprovodem symfonického Orchestru Oděského národního divadla opery a baletu. Akce proběhne za podpory České republiky a Českého centra na Ukrajině.

18. dubna od 19:00 v Oděském národním akademickém divadle opery a baletu - koncert houslisty Pavla Šporcla s doprovodem symfonického Orchestru Oděského národního divadla opery a baletu.

Na programu bude:

  • A. Dvořák Slovanské tance,
  • A. Dvořák Koncert pro housle a orchestr,
  • P. Šporcl Kde domov můj,
  • G. Bizet Předehra k opeře Carmen,
  • C. Saint-Saëns Introdukce a Rondo capriccisio,
  • J. Brahms Mad´arský ples,
  • P. De Sarasate Cikánské melodie.

 

 

Akce se stane pravým kulturním dárkem pro Oděsu. Divákům dá jak možnost zakusit požitek z filigránského vykonání klasické hudby tak prostor procítit celou sílu živého umění díky unikátnosti, netradičnímu stylu vykonání a vysoké profesionalitě největšího talenta mladší generace českých houslistů – Pavla Šporcla.


Pavel Šporcl (* 25. dubna 1973 České Budějovice) je český houslový virtuóz světového renomé. Jedná se o velmi výraznou a silnou uměleckou osobnost, laureáta mnoha předních houslových soutěží, dnes patrně vůbec nejpopulárnějšího českého umělce působícího v oblasti vážné hudby. Po studiích na konzervatoři a na AMU (prof. Václav Snítil) studoval houslovou hru v USA (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Masao Kawasaki, Eduard Schmieder). Vystupuje na světových pódiích, festivalech (Salzburger Festspiele, Pražské jaro, Schleswig-Holstein) i s renomovanými orchestry (Česká filharmonie,Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, National Orchestra de France, Liverpoolská královská filharmonie, Orchestre de Paris). Své posluchače navíc zaujal svým často velmi neformálním vystupováním a oblékáním, kterým se snažil obecenstvu co nejvíce přiblížit – vystupoval se stylizovaným „pirátským“ šátkem na hlavě, nechal si postavit unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného houslaře Jana Špidlena atd.

Jeho nahrávky se těší velké přízni jak posluchačů, tak kritiky. Takřka všechna jeho alba získala titul Platinová deska. Vedle stěžejní klasické hudby koncertuje a nahrává i jiné žánry: s cikánskou kapelou (alba Gipsy Way & Gipsy Fire) odehrál přes 270 vystoupení v mnoha zemích světa včetně Číny. V roce 2012 nahrál své první pop-crossoverové album Sporcelain. Na koncertních pódiích se setkal s K. Gottem, E. Pilarovou, V. Dykem, E. Farnou, T. Černochovou, kapelou Kryštof i Hradišťanem. Je častým hostem televizních a rozhlasových pořadů, těší se zájmu všech médií.

Prostřednictvím svých vystoupení podporuje benefiční projekty nadací a neziskových organizací (Srdce pro děti, Nadace Adra, Kapka naděje, Naše dítě, Běh pro Paraple, Esteta, Pomozte dětem, Olivova dětská léčebna, Hospic Anežky České, záchrana kostela v Neratově, záchrana záplavami postižených oblastí…). Je patronem SOS vesniček, Centra pěstounských rodin a Asociace Apla pomáhající lidem s autismem.

Je patronem festivalu Hudba Znojmo a Uměleckým ředitelem festivalu Kociánovo Ústí.

Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem v hudebním světě České republiky. Díky netradičnímu způsobu vystoupení a vysoké profesionalitě jeho koncerty probíhají s velkým úspěchem na všech pódiích světa. Houslista v šátku a kůži je mladým lidem dnes bližší, než odtažitý a příliš seriózní virtuos ve fraku. Nejde o provokaci, jako spíš o přesvědčení, že klasická huba není ztuhlým uměním pro úzké elitní kruhy, ale živým uměním pro všechny.

 

Místo konání:
Oděském národním akademickém divadle opery a baletu
Datum:

Od: 18.4.2017 18:00
Do: 25.4.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala