Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.5.2016 16:00 - 31.12.2016 12:00

Made in Slavutych

V rámci festivalu filmu a urbanismu «86» česká výtvarnice Kateřina Šedá představuje svůj nový projekt Made in Slavutych.

Kateřina Šedá (1977) je česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře.

V letech 1999–2005 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Kokolii. Zaměřuje se na sociálně laděné experimenty, které mají za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Pomocí jejich vlastní (vyprovokované) aktivity a díky novému využití všedních prostředků se pokouší probudit trvalou změnu v jejich chování.

Je autorkou řady veřejných realizací v České republice i v zahraničí. Vystavovala například v SF Moma v San Franciscu (2014), na Benátském Bienále (2013), v Kunstmuzeum Luzern (2012), v Tate Modern v Londýně (2011), Mori Muzeu v Tokiu (2010), New Museum v New York (2009), Manifestě 7 v Bolzanu (2008), 5. Berlínském Bienále (2008), v Rennaisance Society v Chicagu (2008) nebo na Documentě 12 v Kasselu (2007).

Vydala řadu knih a publikací v nichž detailně mapuje jednotlivé projekty. Její práce obdržela řadu ocenění (Cena Jindřicha Chalupeckého, Essl Award, Nejkrásnější kniha roku 2012, Contemporary Art Society Award, Fluxus Award atd.)

 


Made in Slavutych

Město Slavutych vzniklo v rozmezí let 1986 až 1988 pro obyvatele města Pripjat, města evakuovaného v roce 1986 po havárii jaderné elektrárny Černobyl. Město má několik nej - má jít o nejmladší město na Ukrajině, má velice nízký průměrný věk (způsobený hlavně velkým počtem dětí) a životní úroveň je zde údajně výrazně vyšší, než je na Ukrajině obvyklé. Přesto jsem na tomto místě měla pocit, že jsem se vrátila o třicet zpátky. Město bylo dokončeno v roce 1988 a podle mých informací se od té doby nijak výrazně nezměnilo. Střed tvoří ve lké centrální náměstí s radnicí a několika obchody v jeho blízkosti. Převážná většina obyvatel bydlí v panelových domech okolo. Více než architektura mě většinou zajímají lidé, kteří tam žijí - jinak tomu nebylo ani zde, i když jsem občas narážela na jazykovou bariéru. Většina místních obyvatel v době mého“výzkumu“ řešila víc válku s Ruskem, než 30 let starou havárii v jaderné elektrárně. Což je zcela pochopitelné. Mou velkou výhodou je, že sama pocházím ze země, kde více než 40 let vládl komunistický režim. Vím, jaký problém nastane, když “věc” co patřila všem, najednou patří někomu konkrétnímu. Lidé pak často mají pocit, že jejich svět končí u prahu jejich dvěří, že všechno co je za ním, už patří někomu jinému. Dříve lidé věci budovali společně a měli daleko větší vztah k místu, kde žili. Dnes jsou lidé zvyklí mnohem více cestovat – nejen za prací, ale i z a nákupy či zábavou. Místo, kde přespávají, se tak stává jen jednou z dalších zastávek. 

 

Svým projektem bych ráda obyvatele z této určité letargie probudila. Dala jim pocit, že věci lze dělat společně, že to má smysl a že to vede ke konkrétnímu výsledku. Lidé jsou dnes bohužel mnohem více apatičtí než tomu bývalo dřív, stejně tak je mnohem těžší pro ně zájem o společnou věc probudit. Přesto si myslím,  že to lze – a to nejen ve Slavutychu, či v mé rodné Líšni, ale prakticky kdekoliv na světě. Jen se musí zvolit na správné místo správná věc.Ve Slavutychu jsem se rozhodla pro něco, co může na první pohled působit bizardně - dostat Slavutych do Guinness World Records. A to způsobem, který zvolí sami obyvatelé tohoto města. Mělo by to být něco společného, u čeho budou mít pocit, že je to jejich vlastní rekord. Rekord skutečný, zapsaný do Guinness World Records. Rekord, který Slavutych představí čtenářům či fanouškům rekordů na druhém konci světa. Slavutych se tak může stát místem, které může inspirovat i mnohá jiná města kdekoliv ve světě. Místem, které ukáže že má stále cenu dělat věci společně.

Kateřina Šedá


Veřejné prezentace se budou konat

  • 6 května - 16:00 v Paláci dětí a mládeže
  • 7 května - 12:00 v dětské škole umění

 

 

Místo konání:
Slavutyč
Datum:

Od: 6.5.2016 16:00
Do: 31.12.2016 12:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Divadelní projekt - Dialog bez hranic

1.1.2019 - 31.12.2019

Ukrajinsko - český divadelní projekt, který seznamuje obě země se současnou dramturgií. Divadlo Lesji Ukrajinky (Lvov, UA) a Divadlo Studio (Ústí nad Labem, CZ) budou inscenovat hry českého a...

Certifikovaná zkouška

1.1.2019 - 31.12.2019

České centrum Kyjev ve spolupráci s Ústavem jazykové a odborné přípravy (UJOP) pořádá certifikovanou zkoušku z českého jazyka. Certifikovaná zkouška z češtiny pro cizince ověřuje stupeň dosažené...

Antologie současné české povídky

1.1.2019 - 22.12.2019

České centrum v Kyjevě připravuje ve spolupráci s prestižním ukrajinským nakladatelstvím A-Ba-ba-ha-la-ma-ha vydání sbírku současných českých povídek. Kniha vyjde u příležitosti stého výročí založení...

Konverzační klub

1.1.2019 - 31.12.2019

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Hra Všichi jsme přeci dospělí na Ukrajině

2.1.2019 - 27.12.2019

Ukrajinská adaptace nejhranější současné české hry: Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky.

Dokumentární projekt - V Kyjevě se nestřílí

4.1.2019 - 23.12.2019

Za podpory Českého centra v Kyjevě čeští dokumentaristé natáčejí film na Ukrajině o dětech bez domova a o mladých lidech, kteří se snaží změnit svůj život.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala