Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.7.2017 19:00 - 4.8.2017 19:00

MAČ 2017 ve Lvově

Literární festival Měsíc autorského čtení se po jednatřicet dní nepřetržitě stěhuje z jednoho pořadatelského města do druhého. Celkem se v každém z nich představuje šedesát dva spisovatelů. Probíhá denně v době mezi červencem a srpnem v Brně, Wrocławi, Ostravě, Košicích a Lvově. Letošními hosty budou na Ukrajině krom českých, slovenských, polských a ukrajinksých autorů také spisovatelé z Gruzie.

Co je to MAČ
Největší středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení (MAČ) vznikl v roce 2000 v Brně a v průběhu času se rozšířil i do dalších měst. V roce 2011 do Ostravy, o rok později do Wrocławi a Košic, naposledy v roce 2015 do Lvova.
"Je to takový festival druhých a třetích měst, hlavní města nebereme," říkají o MAČi organizátoři. Festival zahrnuje dvě hlavní programové linie: jedna, tzv. domácí, reprezentuje literatury pořadatelských zemí, druhá písemnictví jiné země,
té, která je v daném roce čestným hostem. MAČ tradičně startuje 1. července a pak se po jedenatřicet dní nepřetržitě stěhuje z jednoho pořadatelského města do druhého. Hlavní program denně nabízí dvě autorská čtení: čestného hosta a zástupce domácí linie.
V každém městě se během jednoho měsíce představuje dvaašedesát spisovatelů a spisovatelek, celkem probíhá přes tři stovky autorských čtení a k tomu další doprovodný program. Veškerá čtení je možné sledovat živě a později v záznamu na internetu.
Festival na sebe nabaluje řadu dalších aktivit, v rámci festivalové edice Knihovna MAČ jsou knižně publikovány nové překlady, vzniká filmová čítanka  s portréty spisovatelů z čestné země aj.

 


 

Měsíc autorského čtení (MAČ)
probíhá denně v době mezi 1. červencem a 4. srpnem
v Brně, Wrocławi, Ostravě, Košicích a Lvově.

Místa konání
Brno – Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9;
Wrocław – Mediateka, pl. Teatralny 5;
Ostrava – Absintový klub Les, Střelniční 2;
Košice – Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2;
Lvov – Dzyga, Virmenska 35.

Organizátoři
Větrné mlýny
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Knižnica pre mládež mesta Košice
Мистецька Рада "Діалог"

 


Program

09. 07. - 19:00

Patrik Linhart (* 7. srpna 1975 Duchcov) je český básník, esejista, performer a výtvarník. Je zakladatelem Vědeckého studia Stará milenka, členem radikálního baletu Vyžvejklá Bambule a souboru Kundí frky. Zabývá se literaturou fin de siècle, uměním imaginace a hororu a vexilologií. Pracuje jako editor, publicista a korektor. Od zákazu kouření v hospodách v České republice se od češství odklonil a vrátil se k rodnému jazyku.

Působí pod mnoha heteronymy (Pavel Jazyk, Patrik Vetrugin, Alexander Nihilovskij, Petr Tygr, Hugo Hugo, Lux von Dux).

Jeho tvorbu definuje prožitek severních Čech, imaginace a patafysiky. Linhartovy texty zhudebnily teplické punkové a industriální kapely. První román autora z vychází osobních zážitků, deníkovou formou se snaží zachytit 90. a 0. léta. Na jeho tvorbu měli vliv Jakub Deml, hnutí keltského revivalu a neoromantická poetika kapely Depeche Mode.

Čítanka český Jazyk (parafráze učebnic literatury, Velarium 1998) - pod jménem Pavel Jazyk

 


12. 07.- 19:00


Roman Szpuk: A Stone, a Choir and a Shoelace

Narodil se 4. 9. 1960. Z matčiny strany v něm koluje krev česko-německá, z otcovy strany polsko-haličská. Tři roky v nejútlejším dětství prožil v Havířově, po rozvodu rodičů se přestěhoval s matkou zpět do Teplic. Po základní škole vystudoval střední průmyslovou školu strojní a potom ještě tři semestry vysoké školy ekonomické, obory, ve kterých později nikdy nepracoval.
Vystřídal řadu často podřadných zaměstnání, pracoval jako geodet, dělník v chemičce, kreslič v projekci, později (v roce 1989) se oženil, odstěhoval se do Vimperku na Šumavu, kde dělal nočního hlídače v kravíně, strážce CHKO, lesního dělníka, poštovního doručovatele, truhláře, topiče, lepiče plakátů, staničního dělníka na dráze atd. Nyní pracuje jako pozorovatel počasí na meteorologické stanici na Churáňově. Má čtyři děti.
Verše a povídky psal od dětství. Během jedné letní noci v roce 1980 prožil na Pramenáči v Krušných horách svůj stěžejní duchovní zážitek: Skrze hudbu J.S.Bacha splynutí s duchem této krajiny. Od té doby prochodil po těchto horách, většinou zcela sám a často za noci, tisíce kilometrů. Tyto vysilující, i více než sto kilometrové pochody se pro něj spolu s pokusy s halucinogenními houbami staly důležitým zdrojem sebepoznání.
Další stěžejní událostí jeho tvůrčího života byl vznik Skupiny XXVI v Příchovicích v Jizerských horách. Toto ryzí antielitářské společenství zprvu křesťanského zaměření založil na tamní faře o Silvestra roku 1983. Později se toto neohraničené sdružení otevřelo nejrůzněji smýšlejícím autorům. Programem této skupiny nikdy nebyla žádná umělecká či formální vyhraněnost, ba ani žádný manifest. Stala se jím především živá setkání, ať už na různých chatách či farách a nebo i na vandrech inspirovaných cestami Karla Hynka Máchy či Artura Rimbauda. Tyto vandry pro mnohé, kdo se jich účastnili tak inspirativní, se staly úrodnou půdou pro imaginaci, či „žitou poezii peripatetické školy“.


 

14. 07. - 19:00

Narozen 1984 v Poličce. Vystudoval kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Debutoval sbírkou poezie Strychnin a jiné básně (2005; Cena Jiřího Ortena, 2006). Následovaly prózy Chyba(2008), Zůstaňte s námi (2011; Magnesia Litera za prózu, 2012), Mapa Anny (2014) a Únava materiálu (2016; Magnesia Litera za prózu, 2017). „Básnické vidění se neztratilo, ale ,luxusní problémy‘ Evropanů vystřídal boj o přežití, a tak je tu místo ornamentálnosti návrat ke strohému vyprávění. Hrdina knihy přeskočí plot detenčního ústavu a utíká zimní krajinou,“ napsal o novele Jonáš Zbořil.

 


21. 07. - 19:00

Alexej Sevruk: Paradoxy navrtávaný svět

Narozen 1983 v Kyjevě. Od dvanácti let žije v České republice. Absolvent slavistických a východoevropských studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Redaktor, překladatel, šéfredaktor měsíčníku pro světovou literaturu Plav. V roce 2016 debutoval povídkovým souborem Divadlo tančících loutek. Jan M. Heller o knize napsal: „V každém případě jde o cenné zachycení melancholického, různými paradoxy navrtávaného světa, tak či onak typicky odpovídajícího našemu časoprostoru.“


29. 07. - 19:00

Martin Reiner: Reiner, One in a Million

Básník, prozaik a nakladatel v jedné osobě se smyslem pro spravedlnost a svobodu. Autor básní, které jsou přeloženy do několika cizích jazyků, zastává tvrzení, že věci budou tak dobré, jak dobrý bude sám jedinec. Martin Reiner představuje mistra slova, jež dokáže v jedné větě poutavě a skutečně popsat atmosféru celého příběhu. To opět dokázal v jeho poslední knize ´Jeden z milionu´ (2016).


04. 08.- 19:00

Petr Hruška: Vlastní, nevlastní, Hruška

Narozen 1964 v Ostravě. Vystudoval Vysokou školu báňskou (obor úprava nerostných surovin) a Filozofickou fakultu na Ostravské univerzitě a Masarykově univerzitě v Brně (obory česká literatura a literární věda). Napsal sedm básnických sbírek (debut Obývací nepokoje, 1995), za tu předposlední (Darmata, 2012) získal Státní cenu za literaturu pro rok 2013. Věnuje se literární historii (monografie básníka Karla Šiktance Někde tady, 2010), pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, vyučuje na vysokých školách. K vydání připravil třídílné spisy Jana Balabána. V roce 2015 se přihlásil o slovo deníkovou Jednou větou.
Oldřich Janota: Dokážeš letět?

Narozen 1949 v Plzni. Absolvent Fakulty žurnalistiky na Univerzitě Karlově. Živil se jako topič, kolportér tisku, noční hlídač a čerpač vody. Dnes je/jako kytarista, zpěvák, textař, skladatel. V roce 2016 vydal své „sebrané písně“ na osmi CD pod titulem Ultimate Nothing. Je autorem čtyř knižních publikací: Ty texty (texty písní, 1991), Neslyšící děti (fejetony, 2008), S-rové dřvo šptně HŘÍ (drobná próza, eseje, komiksy, 2014), Kytaru s palmou (texty písní, 2015). „Myslím, že i mě vždycky zajímal skok do propasti, abys zkusil, jestli dokážeš letět,“ řekl kdysi.

 


 

Program

http://www.misyacavtorskykhchytan.com.ua

 

 

.

Místo konání:
Lvov, Dzyga, Virmenska 35
Datum:

Od: 1.7.2017 19:00
Do: 4.8.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala