Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2020 20:00

Global Science Café. Cell & Gene Therapy: The future already begun

Třetí díl cyklu vědeckých přednášek Global Science Cafe s významnými českými osobnostmi bude tentokráte na téma Cell & Gene Therapy: The future already begun.

Středa 9. 9. 2020 od 19:00 (PRG) / 20:00 (Kyjev)

 Science café na téma: Cell & Gene Therapy: The future already begun /On-line na FB ČCM

Jazyk: angličtina 

 

Host: RNDr. Michal Šimíček, PhD. 

Pracuje na klinice hematologie ve FN Ostrava, založil zde špičkový vědecký tým, který si brzy získal mezinárodní renomé. Dosáhl na prestižní vědecká stipendia (FWO, EMBO), přednášel v renomovaném institutu Cold Spring Harbor Laboratory v New Yorku.

Vzdělání získal a dlouhodobě působil na pracovištích v Belgii, Londýně a Cambridge, ale neváhal se vrátit do rodné Ostravy a rozjet špičkové vědecké centrum na klinice hematologie ve FN Ostrava, kde vyvíjí unikátní technologie buněčné terapie pro různé typy rakoviny. V roce 2019 obdržel cenu Neuron v oblasti medicíny. Práce Michala Šimíčka přes jeho nízký věk (35) mají úctyhodných 550 odborných citací a v současné době publikoval již 14 článků v těch nejprestižnějších vědeckých časopisech včetně Nature a Science. 

Jednou z hlavních oblastí výzkumu Michala Šimíčka je vývoj buněk pro léčbu nádorů krvetvorného systému. Buněčná terapie (léčba pomocí buněk) je zcela nový a extrémně účinný přístup v boji s rakovinou. Pacientům se aplikují živé buňky imunitního systému vybavené receptory, které pomáhají rozpoznat a cíleně eliminovat nádor. Tento způsob léčby je velmi bezpečný, jelikož umí aktivitu buněk regulovat a případně je z organizmu odstranit. Problémem této léčby je její vysoká cena, vycházející z nutnosti pro každého pacienta připravit buňky zcela nové, co nejvíc podobné jeho vlastním buňkám.

Michal Šimíček, laureát Ceny Neuron pro mladé nadějné vědce za rok 2019 v oboru medicína © Nadační fond Neuron

 

Cílem týmu Michala Šimíčka je náklady na léčbu výrazně snížit, a to tím, že se vytvoří univerzální – zabijácké buňky, které budou umět nádory vyhledávat a ničit.


 

Moderace: Dr. Michael Londesborough, Ph.D.  

Michael Londesborough © Michael Londesborough


 

Odkazy na zajímavé články

• NF NEURON

• AKTUÁLNĚ

• PRIMECELL

 

Místo konání:
on-line
Datum:

9.9.2020 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala