Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.11.2016 18:30 - 8.12.2016

České čtvrtky ve Lvově

Každý čtvrtek České centrum Kyjev pořádá pro krajany, studenty češtiny i zájemce o českou kulturu setkání s českými hosty.

Ve Lvově znovu odstartovaly České čtvrtky. České centrum zde pro krajany, studenty češtiny a všechny ostatní zájemce o českou společnost a kulturu organizuje setkávání s českými hosty.

18:30 - Lvov, Dzyga, ul. Virmenska 35.

Vstup je zdarma.

Večery budou hlavně v češtině, s ukrajinským překladem.


 

 Program:

3.11. Host - Tomáš Růžička

Architekt se zkušenostmi z Česka, Francie a Švýcarska nám povykládá o architektuře – ale hlavně o urbanismu a veřejném prostoru. Začneme divokými nápady z Dánska (cože, černé náměstí a červenorůžové ulice), New Yorku (z kolejí vykázat vlaky a nahradit je alejemi a cyklisty) či Nizozemí (cyklostezky můžou v noci svítit!). Jak využít ulice, zákoutí, parky a náměstí tak, abychom na nich trávili čas s nadšením? Jezdíte po Lvově rádi na kole? A chodíte rádi pěšky? Jak může řeka změnit charakter města? Co říkáte na odvážnou myšlenku, že zeleň ve městech by se měla úplně zakázat? A proč se obyvatelé (nejen západních) měst vlastně nejradši setkávají na obřích zabetonovaných plochách? Otázky, samé otázky..... Přijďte si Tomáše poslechnout a uvidíte, že vás architektura bude bavit :)


10.11. Host - Alžběta Havlová a Jan Havel

Dva mladí, energičtí a zábavní sociální pracovníci budou mluvit o sociální péči v České republice, a to hlavně na poli drogových závislostí. Představí nám české nejčastější drogy, jak vypadá typický uživatel, jaké jsou účinky a následky a třeba i jak je připravit ☺ Budou mluvit o tom, co sklízelo úspěch v hlubokých devadesátých letech po nástupu opojné svobody, na jaké látce hodně často jedou nejúspěšnější umělci, politici i podnikatelé a co si naopak doma připravuje mládež na zapadlém venkově, když se nudí. Povypráví několik příběhů z praxe – trochu zábavných a trochu smutných – a možná přidají i zábavné příhody z Jižní Ameriky, kde pracovali s dětmi z ulice. A na čem jste závislí vy?


17.11. Host - Matouš Hrdina

Vzpomínáte na dobu, kdy nikdo nemluvil o Ukrajině? A vzpomínáte, když lidé četli noviny? Kdy nadávat se dalo tak maximálně v hospodě? Matouš Hrdina z Karlovy univerzity vám přijede vysvětlit, že teď už se svět řídí spíše z Facebooku. Bude mluvit o tom, jestli víc lajků dostane koťátko, anebo rasista. O tom, že nejnebezpečnější na Facebooku je maminka na mateřské. O tom, že největší hateři nosí často samozatmívací brýle a maskáčovou vestičku. O tom, jak se dělá propaganda, o politických profilech, falešných účtech i o obřích kancelářích v nejmenovaných autoritářských zemích, kde sedí stovky lidí a píšou na sociální sítě nepravdy a lži. No a hlavně o tom, že propagandistickým tématem číslo 1 je často právě Ukrajina.... Jestli máte pocit, že už se nedá věřit ničemu.... Matouš vám ho potvrdí ☺ Přijdťe!


24.11. Host - Milan Gelnar a Zdenko Pavelka

Téma –literatura – žurnalistika – nakladatelská činnost.


 

1.12. Host - Ondra Moravec

Myslíte si, že svět by měl víc mluvit o Ukrajině? Ondřej Moravec, hlavní dramaturg Jednoho světa, si to myslí taky – a věnoval vaší zemi speciální sekci na tomto největším evropském dokumentárním festivalu o lidských právech. Přijede představit, jaký obraz v divácích dokumenty o Ukrajině zanechaly – a jak vlastně lidé konflikt můžou vnímat, pokud to vůbec lze za jeden večer shrnout. Asi nelze – takže se budeme spíš bavit o tom, jaké jsou dokumentární trendy na východě Evropy, jací nadějní filmaři dostávají prostor, jaké je pořádat lidskoprávní festival v zemi s komunistickou minulostí a proč by takové projekty měly vznikat i na Ukrajině. Neviděli jste v životě ještě ani jeden dokument? Nebojte, téma vás stejně dostane ☺


8.12. Host - Anežka Konečná a Matěj Heinzl

Dobrodružná, dynamická a nepředvídatelná kráska z hlubokých pohraničních lesů, kde lidé ještě žijí bez elektřiny a umí čarovat, teď bydlí v Praze a objevuje tradice tohohle velkoměsta. Miluje folklor, staré písničky, pohádky, kroje, příběhy, tance, legendy, zvyky, výšivky, melodie a tradice, pochází z rodiny hudebních géniů a umí na housle či harmoniku zahrát všechno od klezmeru, balkánu, diska, vážné hudby, romských, francouzských, ruských či slovenských melodií až po milovaný folklor. Přiveze s sebou ještě divadelníka, filosofa a hlavně muzikanta Matěje Heinzla, budou trochu mluvit a hodně hrát, bude se vám to moc líbit a bude to nejlepší vánoční zakončení Českých čtvrtků! :)

Místo konání:
Lvov, Dzyga, ul. Virmenska 35
Datum:

Od: 3.11.2016 18:30
Do: 8.12.2016

Organizátor:

České centrum

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala