Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.5.2019 - 5.5.2019

Česká účast na festivalu CARPATHIAN SPACE v Ivano-Frankivsku

Ivano Frankivsk, magické město na Halyči, ožije multižánrovým festivalem, přijedou kapely, vinaři, divadelníci a další kejklíři ze všech možných zemí někdejšího C. a K. Mocnářství. Prostřednictvím Českého centra Kyjev slavnost vyšperkuje „nejosobitější a nejpravdivější moravská lidová muzika posledních desetiletí i současnosti“ (Jiří Plocek), čili Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. Hudba, literatura, divadlo, film, víno, housle a zpěv. Frontální útok Moravy na všechny smysly.

 

 

Česká účast:

3.5. - Cinema SPACE (Rekreační komplex Lumiére):

- 17:00 - Jeden rok (Dokument)

Česko, 1998, 58 min

Režie: Břetislav Rychlík

Dokumentární film o životě sedmi starých lidí v podhorských obcích a samotách Bílých Karpat. Od listopadu 1997 do října 1998 navštěvoval režisér Břetislav Rychlík s kameramanem Karlem Slachem v horských obcích a samotách Bílých Karpat sedm starých lidí, kteří se narodili ještě v časech rakousko-uherské monarchie, tedy mezi lety 1907-1917. Navštěvovali je ve všední dny i v tradiční církevní svátky. Výsledkem je svědectví o hodnotovém systému a řadu lidí, jejichž životní pouť začala na počátku tak rozporuplného a těžkého století a končí na jeho zběsilém konci. Svědectví, které se nesentimentálně dotýká otázek stáří, nemoci, smrtí, víry, kultury. Svědectví o lidech, kteří navzdory těžkým horským podmínkám, si udrželi svobodného ducha a humor jako výraz velké vnitřní síly.

 


3 - 5.5. - Art SPACE (Regionální muzeum v Ivano-Frankovsku):

 

Zveme Vás na výstavu projektu CzechImage, který iniciovala Česká centra v rámci široké řady akcí pořádaných při příležitosti stého výročí založení naší republiky. Cílem projektu je získat pohled mladé generace na současnou image České republiky. Přinést by měl odpovědi na otázky: Jak vidíme sami sebe, jak nás vidí a hodnotí v zahraničí? Na co jsme hrdí, co nás charakterizuje a čím jsme jedineční?

Výstava se koná ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.


4.5  - THEATER SPACE - 10:00 - Divadelní Workshop od režiséra Břetislava Rychlíka

 

Břetislav Rychlík - divadelní a filmový režisér, herec, divadelní pedagog na JAMU v Brně

Po anabázi v oblastních divadlech (Zlín, Uherské Hradiště, Most) se od roku 1982 stal hercem HaDivadla v Brně. V angažmá do roku 1996. Hrál řadu hlavních rolí v inscenacích Arnošta Goldflama, Svatopluka Vály,  podílel se na projektech českých alternativních divadel ( Cesty, Sabina, Rozrazil). Připravoval autorské projekty a  režíroval. V roce 1986 hrál půl roku s částí souboru HaDivadla v pavilonu Britské Columbie na EXPU 86 v kanadském Vancouveru. S HaDivadlem se zúčastnil řady mezinárodních divadelních festivalů ( Polsko, Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Švýcarsko). Spolupracuje s Divadlem Husa na Provázku. Od roku 1992 do roku 2003 autor desítek vydání rozhlasového cyklu Antikvariát Břetislava Rychlíka, který mapoval zasunuté, léta umlčované osobnosti naší kultury, nekomerční tvorbu a opomíjená společenská témata.  Jako herec hrál ve filmech režisérů Věry Chytilové, Dušana Hanáka, Hynka Bočana, Miroslava Balajky, Ivana Baladi, Václava Křístka,  Zdeňka Tyce, Martina Duby, Roberta Sedláčka aj. Režíroval v českých a slovenských divadlech. Z divadelních režií posledních let byla vysoce ceněna jeho  úprava tragédie Gabriely Preisové Gazdina roba (2009 –Národní divadlo v Brně), hra Karla Steigerwalda Hrej komedii (2011 -  Divadlo Husa na provázku), vlastní dramatizace románu bratří Mrštíků Rok na vsi (2011, Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích  – Ceny České divadlo 2012 : druhé místo v hodnocení odborné poroty – počin roku a vítěz divácké ankety). Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti režíroval světovou premiéru hry Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty(červen 2014 ). Ve Východočeském divadle v Pardubicích uvedl hru Josefa Topola – Konec masopustu ( únor 2016).

Od roku 1997 do roku 2 000 pracoval na poloviční úvazek jako dramaturg České televize. V roce 1993 získal novinářskou Cenu křepelek. Jeden z vítězů  Evropského fejetonu (1994). Natočil přes tři sta dokumentárních filmů ( domácí i mezinárodní ceny – Moskva, Krakov, Varšava) – Ó, ty, černý ptáčku, Jeden rok, Kamenolom boží, Černá srdce, Skaut má holá kolena, Cirkus Havel…. V poslední době produkoval a režíroval seriál Fenomén underground. V roce 2001 mu vyšla v nakladatelství Petrov kniha fejetonů a esejů  „Konec žebřiňáků“. Pravidelně režíruje autorské pořady pro folklórní festivaly ( Strážnice, Slovácký rok Kyjov, Horňácké slavnosti). Je pedagogem divadelní fakulty JAMU v Brně ( docent v ateliéru režie a dramaturgie). Člen Sdružení Q a Křížovnické školy čistého humoru bez vtipu. Je členem poroty Ceny Františka Kriegla.


 

4.5. - Multi-genre music SPACE (Náměstí Ivana Franka):

od 17:00 «Horňácká muzika Petra Mičky»

Horňácká muzika Petra Mičky vznikla v roce 1999.Od doby svého vzniku hraváme na řade akcí - festivaly počínaje (MFF Strážnice, Horňácke slavnosti, MFF Brno, MFF Myjava a další) a ruznými kulturními programy konče. Velmi podstatnou části činnosti muziky je podíl na udržování živých zvyků a obyčejů na Horňácku. Potkáte nás na fašanku, stejně jako na hodech.

 

Horňácká muzika Petra Mičky, foto- David Konecny
 

«Carpathian Space» Festival

3-5.5.2019

Theater performances, literary readings, a film screening, concerts, an exhibition of folk crafts, cuisine, and even classical music.With 20 participating countries, the international event celebrates Carpathian culture and the beauty of intercultural connections.

www.facebook.com/carpathianspace


Místo konání:
Ivano-Frankivsk
Datum:

Od: 3.5.2019
Do: 5.5.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala