Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.7.2014 - 24.8.2014

Česká ilustrace se představí ve Lvově

11. července -24. srpna České centrum Kyjev Vás zve na výstavu "11 světů. Současná česká ilustrace pro děti" v rámci projektu "Interaktivní prostor hry" ve Lvově.

Jedenáct zařazených autorů mladší a střední generace – v abecedním sledu jsou to David Böhm, Pavel Čech, Jiří Franta, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Karel Jerie, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Petr Šmalec a Vhrsti – dává svým dílem odpovědi na celou řadu otázek. Nejen po příbuznostech a blízkosti světů komiksu a tradiční ilustrační techniky, jakou je kresba. Výstava ukazuje obecně na uvolnění hranic a vývojové proměny vybrané kategorie po roce 1989, potažmo 2000. Na samozřejmou práci současných ilustrátorů s technikami koláže nebo asambláže, na dobré sousedské vztahy ilustrace s kresleným humorem, s animovaným filmem nebo s textilním výtvarnictvím, na sílu autorské knihy, spojující slovo s obrazem, na jasné souvislosti mezi tvorbou ilustrační a tvorbou volnou.

Současné české ilustraci pro děti jistě pomohla nová média a nové technologie, které přišly ke slovu zejména v poslední dekádě. Na rovině společensko-kulturní pak platí za přelomový rok 1989 – se všemi plus i minus. Otevřený prostor s sebou přinesl možnosti a nabídl jedinečné šance. Na druhou stranu vysoká úroveň ilustrace v 60. až 80. letech vděčila za své paradoxně i jistým nemožnostem. Třeba nemožností některých autorů realizovat se ve volné tvorbě a nutností (mnohdy nejen existenciální, ale přímo existenční) vtěsnat svůj potenciál do kolonky „pro děti“. Nad porevoluční krajinou se pak stahují těžká mračna nezájmu o věci umělecké a kulturní obecně, přesněji nezájmu infantilizované společnosti o jiné produkty než takové, co vyžadují pasivitu a trpnost. Jedenáctka následujících autorů stojí ovšem na opačném konci.

Současná ilustrace pro děti tak vrací slovo každodennosti, všednosti a obyčejnosti. Potvrzuje tím starou pravdu odjinud: Proč hledat kouzla a čáry v bezbřehých fantaziích, když je jich plná ta nejdůvěrnější, nejbližší skutečnost?

O projektu "Interaktivní prostor hry" - http://www.lpm.com.ua/uk/article/295

David Bohm Pavel Čech Jiří Franta Renáta Fučíková Vendula Chalánková Karel Jerie Lucie Lomová Galina Miklínová Petr Nikl Petr Šmalec Vrhsti

 

Místo konání:
Палац Мистецтв/3 поверх/ вул. Коперника, 17/Львів
Datum:

Od: 11.7.2014
Do: 24.8.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Nejbližší akce

Sborník bez hranic

1.12.2019 - 31.12.2020

Stopa v čase. Knížka bez hranic. Soubor textů mapující činnosti Českého centra Kyjev.

Czech In v Historické Pravdě

1.1.2020 - 31.12.2020

Série populárních naučných článků z pera historiků mapující významné milníky života české společnosti.

Cena Susanny Roth

1.1.2020 - 30.6.2020

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“)...

Konverzační klub

10.1.2020 - 23.12.2020

Milovníci češtiny a České republiky se můžou zúčastnit konverzačního klubu s rodilým mluvčím pořádaného Českým centrem.

Sametová revoluce 1989 - Národní muzeum

27.1.2020 - 23.12.2020

V rámci účasti na oslavách 30. výročí sametové revoluce v České republice a na Slovensku uvede České centrum Kyjev výstavu připravenou českým Národním muzeem. Výstava připomíná formou informačních...

Výstava CzechImage v Ukrajině

13.2.2020 - 21.12.2020

Výstavy studentů grafických škol v Ukrajině na téma CzechImage zahajují dialog o pohledu mladé generace na současnou „značku“ Česka.

Všechny akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala