Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Mezinárodní knižní veletrh a festival autorů v Minsku

Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s Českým centrem Kyjev dne 6. února 2019 otevřelo český stánek na 26. Mezinárodním knižním veletrhu v Minsku. Na otevření stánku zavítal také velvyslanec Tomáš Pernický.

V českém stánku byla představena současná knižní produkce českých nakladatelů včetně unikátní sbírky československých a českých komiksů. Uskutečnily se také čtyři doprovodné akce. V průběhu prvního dne vystoupil běloruský novinář, spisovatel a redaktor Svobodné Evropy žijící v Praze Sjarhej Šupa s referátem "Běloruské lístky: Česká literatura v běloruském překladu". Dne 7. února 2019 pak proběhla přednáška s názvem "Robot tuneluje" o vzdělávání v České republice a kurzech češtiny v Minsku, kterou přednesla ředitelka ČC Kyjev Lucie Řehoříková. Na otázky zájemců odpovídala také ředitelka minské jazykové školy LinguaLand Jelena Voloďko, jež organizuje jazykové kurzy češtiny pod záštitou velvyslanectví.  9. února 2019 se v českém stánku konal kvíz o historii a kultuře ČR o knižní ceny, následujícího dne pak zájemci diskutovali s jazykovými metodiky o efektivní výuce jazyků ve 21. století.

Návštěvníci si v průběhu celého veletrhu mohli v českém stánku vyzvednout občasník v běloruštině o literatuře a české kultuře Czech In,  propagační materiály o České republice a dozvědět se podrobnosti o výuce češtiny v Bělorusku.