Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Výstava 1968+ Za naši i vaši svobodu ve Lvově

Tato výstava, která byla otevřena dne 30.10.2018, přináší informaci o občanech bývalého socialistického tábora, jež vyjádřili protest proti okupaci Československa v roce 1968.

Výstava informuje i o ukrajinských občanech, kteří v souladu se základními principy svědomí, pravdy a morálky prokázali svůj hrdinný občanský postoj a postavili se na stranu okupovaného Československa.

Na organizaci výstavy se podílel český Ústav pro studium totalitních režimů, ukrajinský Institut národní paměti, Státní archiv Služby bezpečnosti Ukrajiny, Národní memoriální komplex Hrdinů Nebeské setniny- Muzeum Revoluce důstojnosti, Velvyslanectví České republiky na Ukrajině a České centrum v Kyjevě.

Generální konzul ČR ve Lvově Pavel Pešek ve svém úvodním slově ocenil nezměrný morální kredit všech těchto osobností, pro něž otázka svědomí a lidské důstojnosti zůstala na prvním místě, a to navzdory perzekuci, jíž museli následně ze strany totalitního režimu čelit a o níž od počátku věděli, že jistě přijde. Zároveň zmínil podobnost událostí Pražského jara v roce 1968 s tím, co se dnes děje na východě Ukrajiny. Ukrajina nyní, stejně jako Československo před 50 lety, musí čelit ozbrojené agresi. Vyjádřil rovněž Ukrajině jménem České republiky trvající podporu.