Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Pracovní cesta Ukrajinského institutu do České republiky

Na pozvání Českého centra se uskutečnila čtyřdenní pracovní cesta Ukrajinského institutu do České republiky. Jejím hlavním cílem bylo seznámit se s mechanizmy práce sítě Českých center ve světě. Delegace Ukrajinského institutu navštívila Prahu a Brno, uskutečnila 16 setkání s představiteli 12 různých institucí a míst a její představitelé udělili 2 rozhovory.

Představitelé Ukrajinského institutu pobývali v Českém centru v průběhu plnohodnotného pracovního dne a měli možnost seznámit se s jeho prací a konzultovat problémy s řediteli jednotlivých oddělení. Od ředitelky oddělení kulturní diplomacie Moniky Koblerové obdržel Ukrajinský institut návrh připojit se na institucionální úrovni k jednomu z velkých letošních projektů věnovaných třicátému výročí svobody v Česku.

Kromě toho provedli představitelé Ukrajinského institutu konzultace se zástupci Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. S velvyslanecem Ukrajiny Jevhenem Perebyjnisem byly podrobně prodiskutovány možnosti organizace výstav ukrajinských umělců v pražských muzeích, účast ukrajinských sólistů a hudebníků na klíčových hudebních akcích a také podpora literárních překladů, kterou už velvyslanectví zahájilo.

Ředitel Ukrajinského institutu Volodymyr Šejko a pan velvyslanec se také setkali s prorektorem Univerzity Karlovy Janem Škrhou a ředitelem Ústavu východoevropských studií Stanislavem Tumisem, se kterými mluvili o možnostech zlepšení stavu ukrajinských studií na univerzitě. Podobným otázkám byla věnována i setkání s ukrajinisty z Prahy, Olomouce a Brna.

Dále došlo k setkání s představiteli kulturních institucí různých sfér, především divadla a vizuálního umění. S nimi představitelé Ukrajinského institutu diskutovali o možnostech a perspektivách partnerské spolupráce, která by umožnila zviditelnění ukrajinského umění v Česku a zároveň pomohla českým představitelům v přístupu na Ukrajinu.