Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Ukrajinská čítanka na festivalu Kyjev Art Fort

Ve dnech 11. a 12. 5. proběhl v rámci nového festivalu Kyjev Art Fort dvoudenní večerní seminář o současné ukrajinské literatuře při promítání dokumentárního cyklu Ukrajinská čítanka. Seminář byl spoluorganizován Českým centrem v Kyjevě a exilovou Tavrickou národní univerzitou v Kyjevě.

Na seminář se dostavili rovněž dva z jeho autorů, Pavel Korobčuk a Artěm Čapaj, kteří přiblížili nejen natáčení a charakter cyklu šestnácti krátkých filmových medailonků současných spisovatelů, ale také samotnou povahu této - tolik rozmanité a osobité - moderní ukrajinské literatury. Všímali si jejího specificky ukrajinského charakteru i obecnějších všelidských akcentů, jejího života v kontextu nedávné revoluce a války, stejně jako možností porozumění cizinců pro tuto literaturu. Sám film svým provedením prý trefně vystihl celou mozaiku různých tváří a přístupů v těchto věcech. Autoři si nakonec všímali neobvykle silné společenské role literatury na Ukrajině, která se dnes stává (vedle dobrovolníků, vojáků a církví) nejdůvěryhodnějším subjektem ve společnosti.

 

Seminář, kterého se účastnilo několik desítek osob, lektoroval koordinátor Českého centra Kyjev Jakub Múčka.

 

Festival Kyjev Art Fort 2017: umění jako kulturní diplomacie byl art-plenerem současného umění, které se konalo pod širým nebem ve staré kyjevské pevnosti. Festival proběhl během konání soutěže Eurovize jako snaha přiblížit současné ukrajinské umění také cizincům, kteří přijížděli na jednotlivá kola soutěže.

 

Ukrajinská čítanka: Ukrajina, davaj, Ukrajina! 

Literárně-filmový cyklus představující šestnáct ukrajinských spisovatelů a spisovatelek, kteří se v červenci 2015 zúčastnili středoevropského literárního festivalu Měsíc autorského čtení.

 

Vznikla svébytná televizní antologie soudobé ukrajinské literatury, která autorským pohledem českých, slovenských a polských dokumentaristů přináší nejen portréty konkrétních literátů, ale vcelku zajišťuje i základní orientační mapu současné ukrajinské literatury. Jednotlivé díly Čítanky trvají 8 minut a jsou volnými filmařskými esejemi vyjadřujícími reflexi osobnosti daného spisovatele a jeho tvorby. Nejen forma dokumentární eseje, ale také režisérská pestrost (jedenkaždý díl režíruje jiný režisér) zajišťují, že ve výsledném tvaru nejde o suchopárné (či magazínové) povídání o literatuře, ale o živé a zábavné setkávání s literaturou.

 

Seminář, kterého se účastnilo několik desítek osob, lektoroval koordinátor Českého centra v Kyjevě Jakub Múčka.