Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Náš tým

 


Lucie Řehoříková
Druhá velvyslanecká tajemnice

a ředitelka Českého centra v Kyjevě


Ljubov Semenova
Koordinátorka vzdělávacích programů


Marie Kosenko

Asistentka koordinátorky vzdělávácich programů

Anastasiya Artemyak
Kulturní diplomacie
IT, PR Olena Staranchuk

Grafik

 


Klaudije Orlova

účetní

 

 KOORDINÁTOŘI

Nataliya Andryeyeva

Koordinátorka v Dněpru

+38067 632 04 62, +38066 579 18 11


Dmytro Sysoiev

Koordinátor v Charkově

+380506034310
Evgenia Nesterovich

Koordinátorka ve Lvově

 +38 098 802 34 40

e-mail: kursyczlviv@gmail.com


Svitlana Infakivna

Koordinátorka ve Vinnici

+380 (95) 005-33-70


Vira Derevjanko

Koordinátorka v Ivano-Frankivsku

+380 97-951-39-35Alesya Karpač

Koordinátorka v Minsku

+420 774 232 897

 


 

Koordinátor v Záporoží

+38 066 417 10 49Iryna Trochymenko

Koordinátor v Oděse

+38 098 253 06 31Jaroslav Kačmars'kyj

Koordinátor v Ternopoli

+38 073 018 17 84

kursyczternopil@gmail.com


Olya Vatamanyuk

Koordinátorka v Černovicích

+38 095 862 98 95

olya.vatamanyuk@ukr.net 

 

Rodilí mluvčí

Jaro 2019

Bohdana Šelest - lektorka v Kyjevě

Absolvovala jsem s vyznamenáním Ševčenkovu univerzitu v Kyjevě (katedra slovanské filologie, obor – český jazyk a literatura). Pracovala jsem jako tlumočnice v různých projektech. Měla jsem čest tlumočit během státních návštěv českých prezidentů Václava Havla (1997) a Václava Klause (2005) v Ukrajinu.

Od roku 2003 jsem začala učit český jazyk na Ševčenkově univerzitě na katedře slovanské filologie. Zúčastnila jsem se mimořádného studia a stáže na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1993, 2006), několikrát jsem se účastnila letních škol českého jazyka na Masarykově univerzitě v Brně (2005) a na univerzitě Palackého v Olomouci (1996, 2013).

Zajímám se i dnes o český jazyk, snažím se zalíbit do něj více a více Ukrajinců, seznámit je s českou kulturou a zvyky.

 


Kateřina Granátová  - lektorka v Kyjevě

Pocházím z Brna, kde dodnes žiji. Studuji magisterský obor Český jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. V rámci studia se zajímám především o historickou češtinu. Ve volném čase chodím na procházky po přírodě i po městě a čtu – hlavně současnou českou prózu.Sabina Nováková– lektorka v Kyjevě

Jsem absolventka pražské Karlovy univerzity, mám za sebou řadu studijních výměnných pobytů i odborných pracovních stáží v zahraničí. Zajímám se o mezinárodní vztahy a politiku, a to zejména se zaměřením na postsovětský prostor. Ve volném čase velmi ráda cestuji a poznávám nová místa, jejich historii a kulturu. Výuka češtiny v Kyjevě je pro mě nejen velká výzva, ale také cenná zkušenost a jedinečná příležitost. Kromě výuky češtiny jako takové se snažím studentům předat co nejvíc z naší kultury a jsem hrdá, že tak mohu reprezentovat Českou republiku v zahraničí.


Radka Garbuzová- lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

 Michal Lebduška - lektor v Kyjevě

Pocházím z Prahy, kde jsem na Univerzitě Karlově vystudoval obor Mezinárodní teritoriální studia se zaměřením na střední a východní Evropu. Už během bakalářských studií jsem se mimo jiné začal učit ukrajinsky. Od roku 2016 jsem doktorandem v oboru historie na univerzitě v polské Vratislavi, kde se věnuji tématu moderní ukrajinské národní identity. Tři roky jsem žil v polozapomenutém kraji Lemků v polské části Haliče nedaleko Dukly. Na Ukrajinu jezdím pravidelně od roku 2008 a k dnešnímu dni jsem zde strávil především studijně a turisticky téměř 2 roky života, a to hlavně v Kyjevě a ve Lvově, kde mě také zastihla takzvaná Revoluce důstojnosti v roce 2014. Dlouhodobě se věnuji komentování a psaní článků (nejen) o ukrajinské politické a společenské situaci. V posledních letech také ve volném čase překládám literaturu z polštiny.

 Kristýna Kolářová - lektorka ve Lvově

Jsem absolventkou navazujícího magisterského oboru Učitelství češtiny jako cizího jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a tudíž s učením cizinců jsem přišla do kontaktu již před třemi lety. Mám zkušenosti s výukou jednotlivců, ale i skupin jak ve veřejných, tak i firemních kurzech. V roce 2017 jsem působila jako lektorka na Letní škole slovanských studií, kterou každoročně pořádá Univerzita Karlova. Na podzim 2018 jsem také vyučovala v Integračním centru Praha smíšenou skupinu a čistě slovanskou skupinu, ve které převažovali lidé z Ukrajiny a Ruska.

Při výuce využívám svých znalostí z předchozího studia angličtiny a ruštiny – mám bakalářský titul z oboru Angličtina a ruština se zaměřením na vzdělávání, PedF UK – které bylo v rámci morfosyntaxe a fonetiky pojato kontrastivně, tudíž mi nečiní potíže předvídat chyby, kterých se mluvčí z těchto zemí dopouštějí, a lépe se tak na chyby zaměřit. Co se lingvoreálií týče, pro zpestření a dle zájmu studentů do nich zahrnuji také lingvoreálie moravské, neboť sama pocházím z Hané. Tímto nabízím o něco rozšířenější pohled na naši zemi.Pavlína Kobzová - lektorka v Ivano-FrankivskuŠarlota Šudrychová - lektorka ve Vinnici

Pocházím z východních Čech, ale posledních pět let jsem strávila alespoň polovinu času v Praze. Do ní mě zavedla studia práva na Karlově Univerzitě, která v současné chvíli dokončuji. Vedle práva se zároveň zajímám o žurnalistiku. Jako novinář pracuji již několik let. Z počátku mě zajímala především regionální politika, nyní se věnuji kultuře, cestování a právu a justici.

Na Ukrajině jsem byla poprvé před téměř třemi lety, kdy mě zcela nadchla. Byla jsem fascinována zejména nočními vlaky, jídlem a poloninami na západě. Během svého pobytu bych ráda objevila vedle Vinnycké oblasti i další.

 


Radek Toman - lektor v Charkově

Pocházím z Jihlavy, kde jsem strávil prvních 20 let života. Po maturitě se stala mým druhým domovem Olomouc, kde jsem vystudoval mezinárodní vztahy a evropská studia na zdejší Palackého univerzitě. V rámci studia jsem měl také možnost vyjet na studijní zahraniční pobyt do Bosny a Hercegoviny, kde jsem v sobě objevil lásku k jihovýchodní a východní Evropě :) Po škole jsem pracoval rok a půl na Úřadu vlády České republiky na odboru komunikace o evropských záležitostech. Po skončení pracovního poměru jsem velice rád přijal výzvu Českého centra na pozici lektora českého jazyka v Charkově, protože jsem potřeboval změnu a novou výzvu. Ačkoliv nemám s vyučováním českého jazyka prakticky žádnou zkušenost, vždy jsem k němu měl více než pozitivní vztah a mým jediným cílem je naučit zdejší studenty náš krásný jazyk, seč mi budou síly stačit :)

 Adéla Pohořelá - lektorka v Charkově

Jmenuji se Adéla Pohořelá. Narodila jsem se  v Praze, kde jsem také celý život bydlela. V Praze jsem po gymnáziu nastoupila na Karlovu univerzitu, abych studovala obor angličtina a výtvarná výchova na Pedagogické fakultě. Studium jsem však nedokončila a po dvou letech jsem se přestěhovala v rámci Karlovy univerzity na Fakultu humanitních studií. Zde jsem zakončila bakalářský program s bakalářskou prací z oboru sociokulturní antropologie.   
    Moje cesta dál byla potom nejasná. Už od studií na Pedagogické fakultě jsem se zabývala výukou dětí. Postupem doby jsem přestala učit angličtinu a začala se zaměřovat na češtinu pro cizince, zejména na výuku dětí, které procházejí českým školním systémem, ale jejich mateřským jazykem čeština není. 
    Po dokončení studia jsem se rozhodovala, zda rozvíjet své učitelské dovednosti, anebo zda pokračovat dál ve studiu sociokulturní antropologie. Prozatím zvítězila první možnost, a tak jsem tady na Ukrajině a budu se vás snažit učit češtinu, jak nejlépe budu umět.

 

 


Krystyna Kuznietsova - lektorka v Záporoží

Narodila jsem se ve Lvově a od roku 2007 bydlím v Brně, kde jsem studovala na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2015 jsem studentkou doktorského studia oboru Teorie a dějiny slovanských literatur. Od této doby také přednáším jednotlivé jazykové a literární kurzy na Ústavu slavistiky FF MU a od roku 2010 soukromě učím češtinu pro cizince. Češtinu jsem také učila v Českém centru Kyjev v jarním semestru 2018 v Dnipru a Kyjevě a pak i na letním intenzivním kurzu 2018 v Dnipru. V roce 2016 jsem se stala laureátkou Mezinárodní ukrajinsko-německé literární ceny Olesja Hončara v nominaci Střední próza za sbírku povídek Biologie citů, dvakrát jsem byla laureátkou literárního konkurzu vydavatelství Smoloskyp (Ukrajina) v nominaci Próza. Aktivně se zúčastňuji aktivit na univerzitě (např. organizace každoročního setkání s ukrajinskými spisovateli, výjezdy studentů na stáže, organizace konferencí apod.). Mezi moje zájmy patří literatura, slovanské jazyky, film, hudba, cestování, mám ráda zvířata a ráda vařím.

 


Adéla Budková - lektorka v Ternopoli

Jsem z Prahy, kde také v bakalářském programu studuji Český jazyk a literaturu společně s Francouzštinou pro mezikulturní komunikaci. Do ukrajinského Ternopolu mě zavedly sympatie k východoevropským zemím, přání vyzkoušet si roli učitele češtiny a zvědavost. Pobyt v zahraničí, ať už v rámci dobrovolnických projektů či nikoli, pro mě byl vždy cennou zkušeností a vnímám tak i tuto lektorskou stáž.

 


Oksana Sverdan - lektorka v Černovicích

Jmenuji se Oksana Sverdan. Studuji angličtinu a ruštinu se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Kromě českého jazyka mluvím anglicky, rusky, ukrajinsky, francouzsky a trochu polsky. Láska k jazykům a touha předávat své znalosti, mě po dlouhodobém pobytu v Česku přivedly zpátky na Ukrajinu. Je mi ctí být u začátku kurzů v Černovicích a podílet se na vývoji Českých center na území Ukrajiny.

 

 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku 

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.


Vladimíra Salášková - lektorka v Minsku 

Pocházím z jižní Moravy. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně jsem studovala ruskou a polskou filologii (bakalářská studia) a překladatelství ruštiny (magisterské studium). Absolvovala jsem několik studijních i pracovních stáží v zahraničí (Bělorusko, Polsko, Rusko, Ukrajina).  Již dva roky učím češtinu pro cizince a jsem ráda, že díky ČC v tom mohu pokračovat v zahraničí. Mimo to také překládám. Mou vášní jsou cizí jazyky (především slovanské), ve volném čase ráda čtu, cestuji a také chodím do přírody. Zajímám se o umění a historii.


 

 


 


Rodilí mluvčí 2018

Rodilí mluvčí 2017

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

 

Lektoři českého jazyka


Kličak Halyna - lektorka v Kyjevě, metodička

Absolvovala s vyznamenáním kyjevskou Ševčenkovou Univerzitu (katedra slovanské filologie Ústavu Filologie, specializace - Český jazyk a literatura). V roce 2010 úspěšně obhájila diplomovou práci z české literatury. Účastnila se také výměnných a stáží v Praze a Brně.

Skvělé zkušenosti výuky studentů získala nejenom přednášením na univerzitách, ale také působením v Mezinárodní škole ukrajinských studií, kterou v létě navštívilo mnoho Čechů. Tyto zkušenosti jí lépe pomohly pochopit logiku myšlení a chápání ukrajinského jazyka Čechy a naopak chápání českého jazyka Ukrajinci. Mezi roky 2011 až 2013 působila jako koordinátorka projektů kyjevské pobočky České centrály cestovního ruchu - CzechTourism.

V Českém centru Kyjev pracovala v letech 2005-2007, poté pokračovala ve výuce jazykových kurzů od roku 2014.

Český jazyk jakožto i českou literaturu a českou kulturu si zamilovala. Snaží se o to, aby takové zalíbení vzplálo také v srdcích svých studentů na lekcích českého jazyka v Českém centru.Poljova Julija - lektorka v Kyjevě, metodička

Vystudovala jsem bohemistiku na Ševčenkově univerzitě, kde jsem poté učila český jazyk a přednášela českou literaturu. Ráda se učím cizí jazyky, zajímám se o hudbu a literaturu. Ve volném čase cestuji, jezdím na koni a cvičím jógu. Mou největší životní inspirací je moře.Udilova Kateryna - lektorka v Kyjevě, metodička

Narodila se na Chersonščyně v roce 1991. Po střední škole studovala na Chersonském akademickém lyceu. Absolvovala Národní univerzitu Tarase Ševčenka, obor – bohemistika. Během studia na vysoké škole měla praxi v České republice (Brno, Olomouc).

Ráda cestuje a objevuje nové lidi, má zájem o cizí jazyky a literaturu, občas se zabývá překlady.

Baví ji učit češtinu, protože je to inspirující a kreativní práce. Největší motivací je pro ni úspěch studentů a jejich uspokojení z vlastních výsledků. Nadzeja Kachnovič- lektorka v Minsku