Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Náš tým

 


Lucie Řehoříková
Ředitelka

Ljubov Semenova
Koordinátorka vzdělávacích programů


Iryna Zabiiaka

Lektorka, překladatelka a koordinátorka

Anastasiya Artemyak
Správce webu


 Olena Staranchuk

Grafik

 


Kateřina Vandyč

Asistent koordinátora vzdělávacích programůKlaudije Orlova

účetní

KOORDINÁTOŘI

Nataliya Andryeyeva

Koordinátorka v Dněpru

+38067 632 04 62, +38066 579 18 11


Dmytro Sysoiev

Koordinátor v Charkově

+380506034310Grigory Semenchuk

Koordinátor ve Lvově

 +38 098 802 34 40

e-mail: kursyczlviv@gmail.com


Svitlana Infakivna

Koordinátorka ve Vinnici

+380 (95) 005-33-70


Vira Derevjanko

Koordinátorka v Ivano-Frankivsku

+380 97-951-39-35Alesya Karpač

Koordinátorka v Minsku

+420 774 232 897

 


 

Koordinátor v Záporoží

+38 066 417 10 49Iryna Trochymenko

Koordinátor v Oděse

+38 098 253 06 31Jaroslav Kačmars'kyj

Koordinátor v Ternopoli

+38 073 018 17 84

kursyczternopil@gmail.comRodilí mluvčí

Zuzana Milerová - lektorka v Kyjevě

Narodila jsem se 10. dubna 1992 v Šumperku a jsem absolventkou hudební vědy na Masarykově univerzitě. Nyní svá studia rozšiřuji o učitelství estetické výchovy a informační studia.
Loňské léto jsem pořádala lekce české konverzace v bavorském Regensburgu,  zde v Českém centru působím jako lektorka českého jazyka a kulturně-organizační element.

 

 


 


Kateřina Matuštíková - lektorka v Kyjevě

Pocházím z Uherského Brodu, ale domovem už několik let nazývám Prahu, kde studuji a poslední rok a půl učím (převážně individuálně) cizince česky. Bakaláře jsem získala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z bohemistiky a anglistiky a navázala jsem magisterskou fonetikou, kde se zaměřuji především na prozodické jevy v běžné komunikaci a tichý obdiv k řečovým technologiím. Kromě toho ráda čtu, zejména poezii, kterou také sama píšu. 


Radka Garbuzová - lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

  

Kryštof Kratochvíl - lektor v Ivano-Frankivsku

Pocházím ze západočeské Plzně, ale celý život jsem strávil v Praze, kde v současnosti studuji na Univerzitě Karlově magisterský dvouobor český jazyk a literatura v kombinaci s indologií (jazyková specializace hindština). 

Kromě jazyků a literatury se zajímám o historii a výtvarné umění.  Ve svém volném čase rád cestuji a fotím. Jsem velký fanoušek sportu, zejména pak cyklistiky, lyžování a fotbalu.
Dosavadní zkušenosti s výukou češtiny jako cizího jazyka jsem získal převážně jako soukromý lektor.


Martina Stejskalová - lektor ve Lvově

Narodila se v Praze, vystudovala SPŠG - střední průmyslovou školu grafickou obor polygrafie, poté pracovně pobývala v Anglii. Po návratu získala bakalářský titul v programu Sociální patologie a prevence a magisterský titul v programu Andragogika. Vystudovala rovněž učitelství angličtiny pro učitele. Od roku 2009 působila jako pedagožka na základní a střední škole. Mám bezvadného manžela a tři skvělé děti. Jejími koníčky jsou angličtina, hebrejština, hory, cestování, četba. S nejmladší dcerkou se moc těší na studenty ve Lvově v době jarního semestru 2018.

 


Jakub Cepník - lektor v Vinnici

Jmenuji se Jakub Cepník, narodil jsem se roku 1996 v Praze a jsem studentem dvouoboru český jazyk a filosofie na FF UK. Mimoto se věnuji hudbě, psaní veršů a také s nadšením cestuji. Těším se, že na Ukrajině budu mít příležitost poznat novou zem a lidi a načerpat cenné pedagogické zkušenosti. 

 


Linda Heinigová - lektorka v Charkově

Narodila jsem se v Brně, kde žiji do dnešního dne. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity jsem

absolvovala studium ukrajinské filologie a druhým rokem pokračuji v doktorském studijním programu.

Na FF MU vedu semináře z klasické ukrajinské a současné literatury. Mimo to se věnuji překládání z

anglického a ukrajinského jazyka. Poslední roky jsem pracovala jako lektorka angličtiny v jazykové škole

a individuálně jako učitelka češtiny pro cizince. Mezi mé záliby patří četba současné beletrie, feminismus

v literatuře a historie.


Vladimír Drbohlav - lektor v Charkově

Pocházím z Prahy - Vinohrad. Zájem o ruskou literaturu mě přivedl k ruskému jazyku, který jsem se začal učit v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. V roce 2005 jsem se zúčastnil letní školy ruštiny na Puškinově institutu v Moskvě a o čtyři roky později jsem absolvoval na stejném institutu roční stáž.

Od základní školy se věnuji španělštině.  Podnikl jsem několikaměsíční cestu po Jižní Americe.

Výpravy na Balkán mě inspirovaly také k zájmu o srbský jazyk.

 


 Lukáš Šimek - lektor v Záporoží

Mám přírodovědecké vzdělání v oboru biologie a ekologie, praxi pedagoga, zoologa, koordinátora mezinárodního ochranářského projektu a krajinného ekologa. Mým zájmem je rovněž výtvarná kultura Evropy a celého světa, což mne poutá již od mládí, protože jsem vyrůstal v rodině, kde oba rodiče byli sochaři.

Důvodem mého zájmu o stáž na Ukrajině je poznání její kultury, která je blízká  rovněž s naší historií, zároveň mne zajímá její příroda a životní prostředí lidí.

 


Matyáš Viktora - lektor v Oděse

Narodil jsem se v Praze, kde jsem studoval Gymnázium Jana Nerudy a bakalářský program Mezinárodní teritoriální studia na FSV UK. V současnosti studuji navazující magisterský program Mezinárodní Vztahy na téže fakultě. V rámci meziuniverzitní dohody jsem studoval Mezinárodní vztahy na SPBU, Petrohradské státní univerzitě. Mimo to jsem absolvoval stáže v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze a v Evropském parlamentu. Jsem součástí redakce vědeckého žurnálu New Perspectives, který se zabývá zkoumáním politiky a mezinárodních vztahů ve Střední a Východní Evropě. Absolvoval jsem několik dobrovolnických work campů, v jednom jsem byl Camp Leaderem. Mými zájmy jsou napřiklad mezinárodní vztahy a politika, historie, umění, literatura, fotografie a film. Rád jezdím na kole a lezu na umělé stěně.

 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku 

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.

 


Rodilí mluvčí 2017

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

Lektoři českého jazyka


Poljova Julija - lektorka v Kyjevě, metodička

Vystudovala jsem bohemistiku na Ševčenkově univerzitě, kde jsem poté učila český jazyk a přednášela českou literaturu. Ráda se učím cizí jazyky, zajímám se o hudbu a literaturu. Ve volném čase cestuji, jezdím na koni a cvičím jógu. Mou největší životní inspirací je moře.Udilova Kateryna - lektorka v Kyjevě, metodička

Narodila se na Chersonščyně v roce 1991. Po střední škole studovala na Chersonském akademickém lyceu. Absolvovala Národní univerzitu Tarase Ševčenka, obor – bohemistika. Během studia na vysoké škole měla praxi v České republice (Brno, Olomouc).

Ráda cestuje a objevuje nové lidi, má zájem o cizí jazyky a literaturu, občas se zabývá překlady.

Baví ji učit češtinu, protože je to inspirující a kreativní práce. Největší motivací je pro ni úspěch studentů a jejich uspokojení z vlastních výsledků.Kličak Halyna - lektorka v Kyjevě

Absolvovala s vyznamenáním kyjevskou Ševčenkovou Univerzitu (katedra slovanské filologie Ústavu Filologie, specializace - Český jazyk a literatura). V roce 2010 úspěšně obhájila diplomovou práci z české literatury. Účastnila se také výměnných a stáží v Praze a Brně.

Skvělé zkušenosti výuky studentů získala nejenom přednášením na univerzitách, ale také působením v Mezinárodní škole ukrajinských studií, kterou v létě navštívilo mnoho Čechů. Tyto zkušenosti jí lépe pomohly pochopit logiku myšlení a chápání ukrajinského jazyka Čechy a naopak chápání českého jazyka Ukrajinci. Mezi roky 2011 až 2013 působila jako koordinátorka projektů kyjevské pobočky České centrály cestovního ruchu - CzechTourism.

V Českém centru Kyjev pracovala v letech 2005-2007, poté pokračovala ve výuce jazykových kurzů od roku 2014.

Český jazyk jakožto i českou literaturu a českou kulturu si zamilovala. Snaží se o to, aby takové zalíbení vzplálo také v srdcích svých studentů na lekcích českého jazyka v Českém centru.Okopna Teťana - lektorka v Kyjevě

Ukrajinská překladatelka a tlumočnice z češtiny. Vystudovala bohemistiku na Ševčenkově univerzitě v Kyjevě. Překládá současnou českou a slovenskou beletrii (Jaroslav Rudiš, Petr Šabach, Jáchym Topol, Pavol Rankov aj.)

Mezi její zájmy patří cestování a hory, touží po zřízení sítě Ukrajinských kulturních center po celém světě.


Nadzeja Kachnovič- lektorka v Minsku