Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Lektoři českého jazyka

Rodilí mluvčí

Letní intenzivní kurzy 


František Vrábel - lektor v Kyjevě

Jmenuji se František Vrábel a pocházím z Třebíče. Na Masarykově univerzitě jsem vystudoval učitelství českého a ruského jazyka. Své první pedagogické zkušenosti jsem získal na Lotyšské univerzitě a v České škole bez hranic Paříž. Ve volném čase se věnuji studiu nejrůznějších jazyků a sportu.Andrea Vachromejevá - lektorka v Kyjevě
Jarní semestr

Radka Garbuzová - lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

 

 

Jakub Múčka - lektor v Kyjevě

Jsem studentem východoevropských studií na Filozofické fakultě v Praze, specializuji se na studium ruské filosofie a ruského myšlení vůbec, spolu s tím ale také obecně ruské i ukrajinské kultuře, moderním dějinám nebo politicko-společenské současnosti v těchto zemích. Ukrajina si mě pak doslova získala svým Majdanem, neskrývám, že jsem tu hlavně kvůli němu. Právě Majdan "tehdy i dnes" bych během svého pobytu a práce v Kyjevě také rád mapoval. V Českém centru pomáhám jako lektor a koordinátor kulturních akcí.

 

 


Kateřina Krejčová - lektorka v Kyjevě

Narodila se v Českých Budějovicích, vystudovala Centrum audiovizuálních studií na FAMU, kde v současnosti pokračuje ve studiu v doktorském programu. Část gymnaziálních studií strávila v bavorském Pasově, během studií vysokoškolských absolvovala půlroční stáž na Ontario College of Art and Design v Torontu. Od roku 2014 pracuje pro Českou televizi jako režisérka publicistických pořadů. Hovoří německy, anglicky a rusky.


Daniel Jurčaga - lektor v Dnipro

Jmenuji se Daniel Jurčaga a bydlím ve Vyškově v České republice. Vystudoval jsem obor Ruský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvoval dva studijní pobyty v zahraničí. Velice rád cestuji a zároveň rád na svých cestách poznávám nové a zajímavé lidi, kteří mi pomohou blíže poznat danou zemi. Ve volném čase se věnuji sportu a studiu jazyků.

 

 

Daniel Herman - lektor v Ivano-Frankivsku

Jmenuji se Daniel Herman. Vystudoval jsem na FF UK historii a obor pedagogicko-psychologického zaměření. Absolvoval jsem studium na Université Le Mirail v Toulouse a Institut fűr internationale Politik und Wirtschaft v Hamburku. Rigorózní zkoušku na téma antisemitismus přelomu XIX. a XX. století jsem složil na FF OSU. Zajímám se o literaturu, dějiny filmu a divadla. Jako dobrovolník jsem vyučoval český jazyk u krajanských komunit v Moldavsku a na Ukrajině.


František Březina - lektor ve Lvově

Narozen roku 1975 v Brně, vystudoval anglický jazyk a geografii na Masarykově univerzitě tamtéž. Od té doby působí převážně jako vysokoškolský a středoškolský pedagog - učitel angličtiny i jiných cizích řečí, rovněž překladatel. Jeho vášní je právě studium jazyků, které se učil v mnoha zemích Evropy. Je příznivcem přátelství a kulturní výměny mezi různými národy. Na Ukrajině již pobýval ve městech Kyjev a Lvov, navštívil i Oděsu a Karpaty, má řadu ukrajinských přátel žijících v České republice, na Ukrajině i jinde. Ví tedy, že čeština je objektivně těžká, ale ne tak pro jiné Slovany včetně Ukrajinců.

Petr Bezstarosti - lektor v Vinnici

Jmenuji se Petr Bezstarosti a celý život žiju v malém městě Dobruška, které se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vystudoval jsem zde Gymnázium a již od školních let se věnuji cestování a práci s lidmi v cestovním ruchu se zaměřením převážně na země Východní a Jihovýchodní Evropy, kde cestuji sám i se skupinami.

Pro stáž na Ukrajině jsem se rozhodl, protože Ukrajina patří mezi mé nejčastěji navštěvované země, proto bych se rád dále zdokonalil v jazyku a zároveň pomohl místním, naučit se jazyk náš." S pozdravem a přáním hezkého dne Petr Bezstarosti.

 

Helena Kolářová - lektorka v Charkově

Vystudovala jsem ruskou a ukrajinskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Individuálně jsem doučovala ruštinu i češtinu pro cizince. Skupinová výuka pro mne bude novou zkušeností, na kterou se těším. Stejně tak se těším na delší pobyt na východě Ukrajiny, kterou zatím neznám (západní část země jsem opakovaně navštívila jako turista i dobrovolník). Mezi mé zájmy patří hudba, psychologie a pobyt v přírodě. Doufám, že se mi podaří zájemcům o český jazyk a kulturu přiblížit naši zemi v její rozmanitosti a jedinečnosti.

Jan Hanáček - lektor v Charkově

V současné době studuji rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zde jsem se začal i intenzivněji zabývat ukrajinštinou.

Ráz východoslovanských zemí mi učaroval a rád přiblížím jazyk a kulturu své vlastní země lidem na Ukrajině.

Mezi mé zájmy patří především hudba a etnologie.

 


Marek Sečkař - lektor v Záporoží

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.


 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.


 

 

 

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

 

 

 


Poljova Julija - lektorka v Kyjevě

Vystudovala jsem bohemistiku na Ševčenkově univerzitě, kde jsem poté učila český jazyk a přednášela českou literaturu. Ráda se učím cizí jazyky, zajímám se o hudbu a literaturu. Ve volném čase cestuji, jezdím na koni a cvičím jógu. Mou největší životní inspirací je moře.Udilova Kateryna - lektorka v Kyjevě

Narodila se na Chersonščyně v roce 1991. Po střední škole studovala na Chersonském akademickém lyceu. Absolvovala Národní univerzitu Tarase Ševčenka, obor – bohemistika. Během studia na vysoké škole měla praxi v České republice (Brno, Olomouc).

Ráda cestuje a objevuje nové lidi, má zájem o cizí jazyky a literaturu, občas se zabývá překlady.

Baví ji učit češtinu, protože je to inspirující a kreativní práce. Největší motivací je pro ni úspěch studentů a jejich uspokojení z vlastních výsledků.Kličak Halyna - lektorka v Kyjevě

Absolvovala s vyznamenáním kyjevskou Ševčenkovou Univerzitu (katedra slovanské filologie Ústavu Filologie, specializace - Český jazyk a literatura). V roce 2010 úspěšně obhájila diplomovou práci z české literatury. Účastnila se také výměnných a stáží v Praze a Brně.

Skvělé zkušenosti výuky studentů získala nejenom přednášením na univerzitách, ale také působením v Mezinárodní škole ukrajinských studií, kterou v létě navštívilo mnoho Čechů. Tyto zkušenosti jí lépe pomohly pochopit logiku myšlení a chápání ukrajinského jazyka Čechy a naopak chápání českého jazyka Ukrajinci. Mezi roky 2011 až 2013 působila jako koordinátorka projektů kyjevské pobočky České centrály cestovního ruchu - CzechTourism.

V Českém centru Kyjev pracovala v letech 2005-2007, poté pokračovala ve výuce jazykových kurzů od roku 2014.

Český jazyk jakožto i českou literaturu a českou kulturu si zamilovala. Snaží se o to, aby takové zalíbení vzplálo také v srdcích svých studentů na lekcích českého jazyka v Českém centru.Okopna Teťana - lektorka v Kyjevě

Ukrajinská překladatelka a tlumočnice z češtiny. Vystudovala bohemistiku na Ševčenkově univerzitě v Kyjevě. Překládá současnou českou a slovenskou beletrii (Jaroslav Rudiš, Petr Šabach, Jáchym Topol, Pavol Rankov aj.)

Mezi její zájmy patří cestování a hory, touží po zřízení sítě Ukrajinských kulturních center po celém světě.