Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Rodilí mluvčí

Podzim 2018

Gocniková Tereza - lektorka v Kyjevě

Pocházím z malého města Broumov (v severovýchodních Čechách), ale v současné době je mým druhým domovem Olomouc. Vystudovala jsem obor Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích na Univerzitě Palackého, kde nyní pokračuji v magisterském studiu oborem Česká filologie. Mezi mé záliby patří především lyžování, orientální tanec, zumba, in-line bruslení a relaxování u moře :)

 

 

 


Nikola Bečanová - lektorka v Kyjevě

Narodila jsem se v Praze, kde jsem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy získala bakalářský titul v oboru český jazyk a literatura, na který v současné době navazuji magisterským programem. Výuce češtiny jako cizího jazyka se věnuji poslední dva roky, a to především v individuálních kurzech. Vedle jazyků a literatury se zajímám o umění, filozofii a ráda cestuji.


Radka Garbuzová - lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

  


Tereza Žaková - lektorka v Ivano-Frankivsku

Jmenuji se Tereza Žáková. Jsem absolvent bakalářského studia ruštiny a nyní student ukrajinštiny na FF MU v Brně. Už tři roky pracuji v jazykové škole v Brně jako lektor češtiny pro cizince a ruštiny. Jsem člověk nadšený pro lingvistiku. Mezi mé největší záliby patří četba a hudba - patřím k vášnivým posluchačům vážné hudby a pro radost hraji na klavír. K mým silným stránkám patří trpělivost, snaha přizpůsobit se a při výuce vysvětlovat srozumitelným způsobem. Po krátkém hovoru se mnou rychle poznáte, že jsem upovídaný člověk, co má rád lidi. :) 

 Tomáš Erhart - lektor v Vinnici

Jmenuji se Tomáš Erhart , narodil jsem se roku 1993 v Českých Budějovicích a momentálně žiji a studuji v Brně. Mým magisterským oborem je Ruský jazyk a literatura. Zajímám se ale i o ukrjainštinu a o celý region východní Evropy. 

Kromě jazyků a literatury rád sleduji filmy a jezdím na filmové festivaly. Při cestování (nejen) na Ukrajinu rád poznávám místní kulturu, a to hlavně přes jídlo. 

Zkušenosti s výukou češtiny mám z individuální výuky v Česku a z učení intenzivního kurzu ve Lvově.

 


Jaroslav Cetkovský - lektor v Charkově

Ahoj, jmenuji se Jaroslav Cetkovský, pocházím z Ostravy a působím jako lektor českého jazyka v Charkově. V „normálním“ životě pracuji v Praze jako projektový manažer v dopravním sektoru, čímž navazuji na studium na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice.

K zahraničním pobytovým dobrodružstvím jsem se dostal právě díky vysoké škole, kde jsem nejprve v rámci programu Erasmus studoval akademický rok v řecké Soluni a následně v programu Erasmus+ jeden semestr v rumunské Bukurešti. Mezitím jsem si ještě odskočil na měsíc do slovinského Mariboru (program CEEPUS). Jako aktivní člen volnočasového studentského sdružení ESN Pardubice (celoevropská síť Erasmus Student Network) navíc pomáhám zahraničním studentům s aklimatizací v ČR (organizace kulturních aktivit, výletů). Díky tomu jsem se seznámil také s několika studenty z Ukrajiny, pro které je dostupnost zahraničních mobilit stále velmi omezená.

Cílem mé mise v Charkově je tak pomocí výuky českého jazyka zvýšit šanci ukrajinských občanů na uplatnění v ČR. Zvýšení povědomí o výhodách zahraničních studijních mobilit bych pak chtěl docílit tématickými přednáškami a besedami ve vybraných vzdělávacích institucích. 

 Eva Figurová - lektorka v Charkově

Pocházím z hornoslezského města Krnov. Na brněnské Masarykově univerzitě jsem vystudovala polskou filologii. Pracovně jsem se však spíše orientovala na sociální problematiku ve vyloučené lokalitě v Brně. Zde jsem také jako dobrovolník doučovala individuálně češtinu pro cizince ve Sdružení občanů zabývajících se emigranty. Příležitostně překládám z polštiny.

 

 


Eliška Junova - lektorka v Záporoží

Pocházím z východních Čech. Po maturitě na gymnáziu jsem se vydala do zemí západní Evropy, abych se zdokonalila v cizích jazycích a poznala místní kulturu. Dálkově jsem vystudovala bakalářský obor Management cestovního ruchu na univerzitě v Hradci Králové.

Po ročním dobrovolnickém pobytu v organizaci Memorial v Permu (v rámci programu EU EVS) jsem se rozhodla pro studium oboru Východoevropská studia ve švýcarské Basileji. Poslední dva semestry jsem absolvovala na univerzitě v Krasnojarsku. Po návratu z Ukrajiny budu ve svém studiu v Basileji pokračovat.

Ráda cestuji a poznávám život a názory obyvatel různých zemí. Zajímám se o dění ve východní Evropě. Ve volném čase také čtu odbornou literaturu a publicistiku, učím se cizím jazykům (v současnosti hlavně těm slovanským) a chodím na pěší túry.

 

 


Domonic Spudil - lektor v Ternopoli

Pocházím od Kolína, tj. ze středočeské nářeční oblasti. Narodil jsem se v r. 1993 v Nymburce. Momentálně dokončuji bakalářské studium české filologie na filosofické fakultě Univerzity Palackého. Ve volném čase se věnuji čtení, psaní, zpěvu a v posledním roce se pokouším příležitostně naučit některým dalším slovanským jazykům (zatím jsem u polštiny).Brázdová Kateřina - lektorka v Oděse

Pocházím ze středních Čech, ale posledních 5 let jsem Pražačka. Vystudovala jsem bakalářskou bohemistiku na FF UK a češtině se věnuju i v rámci magisterského programu. Ovládám Word, Excel, příčnou flétnu a občas piano. Oči: modré, vlasy: hnědé, hlas: alt, láska k: divadlu, knihám, obrazům, kočkám, psům a lidem. Ráda sportuju, ale taky se ráda jen válím, takže buď anebo. Mluvím anglicky, trochu německy a po pivu třeba i ukrajinsky. Привіт!Michaela Maňasová - lektorka v Dnipru

Jmenuji se Michaela Maňasová a jsem čekatelka na státnice oboru Speciální pedagogika a Učitelství českého jazyka na PdF UP v Olomouci. Během studií jsem získala mnoho praxe, kterou chci nyní ještě prohloubit lektorováním českého jazyka v Dnipru. Těším se, bude to pro mě úplně nová zkušenost a vidím v tom velkou příležitost. Jsem také velmi zvědavá na Ukrajinu, místní obyvatele, zvyky a kuchyni. 

Ve svém volném čase se ráda věnuji práci s dětmi, sportu a zpěvu. Ráda poznávám nové věci a přijímám nové výzvy. Yveta Rylichová - lektorka v Dnipru

Jmenuji se Yveta Rylichová. Jsem absolventkou Pedagogické fakulty UJEP Brno. Vystudovala jsem ruský jazyk a občanskou výchovu. V rámci vysokoškolského studia jsem se zúčastnila půlroční studijní stáže ve Volgogradu. Mám státní zkoušku z anglického jazyka. Pracovala jsem především jako učitelka cizích jazyků na základní a střední škole. Znalost ruštiny také uplatňuji jako soudní tlumočník při práci pro cizineckou policii, soud a jiné organizace. Mám několikaleté zkušenosti s prací na odděleních zahraničního obchodu. Ve svém volném čase se věnuji kondičnímu cvičení, cyklistice, turistice, ochotnickému divadlu a četbě knih. Ráda se setkávám se svými přáteli a s inspirujícími a laskavými lidmi.

Jako lektorka českého jazyka na Ukrajině ráda nabídnu své dlouholeté zkušenosti s výukou jazyků. Jsou mně sympatičtí lidé, kteří mají touhu poznávat nové věci a místa a díky tomu jsou ochotni se učit cizí jazyk.

 


 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku 

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.


Vladimíra Salášková - lektorka v Minsku 

Pocházím z jižní Moravy. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně jsem studovala ruskou a polskou filologii (bakalářská studia) a překladatelství ruštiny (magisterské studium). Absolvovala jsem několik studijních i pracovních stáží v zahraničí (Bělorusko, Polsko, Rusko, Ukrajina).  Již dva roky učím češtinu pro cizince a jsem ráda, že díky ČC v tom mohu pokračovat v zahraničí. Mimo to také překládám. Mou vášní jsou cizí jazyky (především slovanské), ve volném čase ráda čtu, cestuji a také chodím do přírody. Zajímám se o umění a historii.


 

 


 

Jaro 2018

Zuzana Milerová - lektorka v Kyjevě

Narodila jsem se 10. dubna 1992 v Šumperku a jsem absolventkou hudební vědy na Masarykově univerzitě. Nyní svá studia rozšiřuji o učitelství estetické výchovy a informační studia.
Loňské léto jsem pořádala lekce české konverzace v bavorském Regensburgu,  zde v Českém centru působím jako lektorka českého jazyka a kulturně-organizační element.

 

 


 


Kateřina Matuštíková - lektorka v Kyjevě

Pocházím z Uherského Brodu, ale domovem už několik let nazývám Prahu, kde studuji a poslední rok a půl učím (převážně individuálně) cizince česky. Bakaláře jsem získala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z bohemistiky a anglistiky a navázala jsem magisterskou fonetikou, kde se zaměřuji především na prozodické jevy v běžné komunikaci a tichý obdiv k řečovým technologiím. Kromě toho ráda čtu, zejména poezii, kterou také sama píšu. 


Radka Garbuzová - lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

  

Kryštof Kratochvíl - lektor v Ivano-Frankivsku

Pocházím ze západočeské Plzně, ale celý život jsem strávil v Praze, kde v současnosti studuji na Univerzitě Karlově magisterský dvouobor český jazyk a literatura v kombinaci s indologií (jazyková specializace hindština). 

Kromě jazyků a literatury se zajímám o historii a výtvarné umění.  Ve svém volném čase rád cestuji a fotím. Jsem velký fanoušek sportu, zejména pak cyklistiky, lyžování a fotbalu.
Dosavadní zkušenosti s výukou češtiny jako cizího jazyka jsem získal převážně jako soukromý lektor.


Martina Stejskalová - lektorka ve Lvově

Narodila se v Praze, vystudovala SPŠG - střední průmyslovou školu grafickou obor polygrafie, poté pracovně pobývala v Anglii. Po návratu získala bakalářský titul v programu Sociální patologie a prevence a magisterský titul v programu Andragogika. Vystudovala rovněž učitelství angličtiny pro učitele. Od roku 2009 působila jako pedagožka na základní a střední škole. Mám bezvadného manžela a tři skvělé děti. Jejími koníčky jsou angličtina, hebrejština, hory, cestování, četba. S nejmladší dcerkou se moc těší na studenty ve Lvově v době jarního semestru 2018.

 


Jakub Cepník - lektor v Vinnici

Jmenuji se Jakub Cepník, narodil jsem se roku 1996 v Praze a jsem studentem dvouoboru český jazyk a filosofie na FF UK. Mimoto se věnuji hudbě, psaní veršů a také s nadšením cestuji. Těším se, že na Ukrajině budu mít příležitost poznat novou zem a lidi a načerpat cenné pedagogické zkušenosti. 

 


Linda Heinigová - lektorka v Charkově

Narodila jsem se v Brně, kde žiji do dnešního dne. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity jsem

absolvovala studium ukrajinské filologie a druhým rokem pokračuji v doktorském studijním programu.

Na FF MU vedu semináře z klasické ukrajinské a současné literatury. Mimo to se věnuji překládání z

anglického a ukrajinského jazyka. Poslední roky jsem pracovala jako lektorka angličtiny v jazykové škole

a individuálně jako učitelka češtiny pro cizince. Mezi mé záliby patří četba současné beletrie, feminismus

v literatuře a historie.


Vladimír Drbohlav - lektor v Charkově

Pocházím z Prahy - Vinohrad. Zájem o ruskou literaturu mě přivedl k ruskému jazyku, který jsem se začal učit v Ruském středisku vědy a kultury v Praze. V roce 2005 jsem se zúčastnil letní školy ruštiny na Puškinově institutu v Moskvě a o čtyři roky později jsem absolvoval na stejném institutu roční stáž.

Od základní školy se věnuji španělštině.  Podnikl jsem několikaměsíční cestu po Jižní Americe.

Výpravy na Balkán mě inspirovaly také k zájmu o srbský jazyk.

 


 Lukáš Šimek - lektor v Záporoží

Mám přírodovědecké vzdělání v oboru biologie a ekologie, praxi pedagoga, zoologa, koordinátora mezinárodního ochranářského projektu a krajinného ekologa. Mým zájmem je rovněž výtvarná kultura Evropy a celého světa, což mne poutá již od mládí, protože jsem vyrůstal v rodině, kde oba rodiče byli sochaři.

Důvodem mého zájmu o stáž na Ukrajině je poznání její kultury, která je blízká  rovněž s naší historií, zároveň mne zajímá její příroda a životní prostředí lidí.

 


Matyáš Viktora - lektor v Oděse

Narodil jsem se v Praze, kde jsem studoval Gymnázium Jana Nerudy a bakalářský program Mezinárodní teritoriální studia na FSV UK. V současnosti studuji navazující magisterský program Mezinárodní Vztahy na téže fakultě. V rámci meziuniverzitní dohody jsem studoval Mezinárodní vztahy na SPBU, Petrohradské státní univerzitě. Mimo to jsem absolvoval stáže v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze a v Evropském parlamentu. Jsem součástí redakce vědeckého žurnálu New Perspectives, který se zabývá zkoumáním politiky a mezinárodních vztahů ve Střední a Východní Evropě. Absolvoval jsem několik dobrovolnických work campů, v jednom jsem byl Camp Leaderem. Mými zájmy jsou napřiklad mezinárodní vztahy a politika, historie, umění, literatura, fotografie a film. Rád jezdím na kole a lezu na umělé stěně.

 


Veronika Boxanová - lektorka v Minsku 

Narodila se v Brně, absolvovala stáže na Britském velvyslanectví v Praze, na Českém velvyslanectví ve Washingtonu, DC a pracovala také pro Mezinárodní organizaci pro migraci. Absolvovala roční kurz českého jazyka pro cizince na UJOP UK, nyní dokončuje studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Lektorkou češtiny v Minsku je od září 2015 a myslí si, že má ty nejšikovnější studenty a studentky. Mluví anglicky, rusky a ráda by se naučila lépe bělorusky.

 


Rodilí mluvčí 2017

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

Lektoři českého jazyka


Kličak Halyna - lektorka v Kyjevě, metodička

Absolvovala s vyznamenáním kyjevskou Ševčenkovou Univerzitu (katedra slovanské filologie Ústavu Filologie, specializace - Český jazyk a literatura). V roce 2010 úspěšně obhájila diplomovou práci z české literatury. Účastnila se také výměnných a stáží v Praze a Brně.

Skvělé zkušenosti výuky studentů získala nejenom přednášením na univerzitách, ale také působením v Mezinárodní škole ukrajinských studií, kterou v létě navštívilo mnoho Čechů. Tyto zkušenosti jí lépe pomohly pochopit logiku myšlení a chápání ukrajinského jazyka Čechy a naopak chápání českého jazyka Ukrajinci. Mezi roky 2011 až 2013 působila jako koordinátorka projektů kyjevské pobočky České centrály cestovního ruchu - CzechTourism.

V Českém centru Kyjev pracovala v letech 2005-2007, poté pokračovala ve výuce jazykových kurzů od roku 2014.

Český jazyk jakožto i českou literaturu a českou kulturu si zamilovala. Snaží se o to, aby takové zalíbení vzplálo také v srdcích svých studentů na lekcích českého jazyka v Českém centru.Poljova Julija - lektorka v Kyjevě, metodička

Vystudovala jsem bohemistiku na Ševčenkově univerzitě, kde jsem poté učila český jazyk a přednášela českou literaturu. Ráda se učím cizí jazyky, zajímám se o hudbu a literaturu. Ve volném čase cestuji, jezdím na koni a cvičím jógu. Mou největší životní inspirací je moře.Udilova Kateryna - lektorka v Kyjevě, metodička

Narodila se na Chersonščyně v roce 1991. Po střední škole studovala na Chersonském akademickém lyceu. Absolvovala Národní univerzitu Tarase Ševčenka, obor – bohemistika. Během studia na vysoké škole měla praxi v České republice (Brno, Olomouc).

Ráda cestuje a objevuje nové lidi, má zájem o cizí jazyky a literaturu, občas se zabývá překlady.

Baví ji učit češtinu, protože je to inspirující a kreativní práce. Největší motivací je pro ni úspěch studentů a jejich uspokojení z vlastních výsledků. Nadzeja Kachnovič- lektorka v Minsku