Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Daniel Herman navštívil Ukrajinu a inauguroval Bulvár Václava Havla

Všechny novinky

Daniel Herman navštívil Ukrajinu a inauguroval Bulvár Václava Havla

Dne 15. prosince 2016 navštívil Ukrajinu ministr kultury Daniel Herman. Během své návštěvy podepsal bilaterální dohodu o spolupráci mezi ministerstvy kultury Ukrajiny a ČR a zúčastnil se slavnostního odhalení pamětní desky Václava Havla na nově přejmenovaném bulváru Václava Havla v Kyjevě.

Nedávno (10.10.2016) přijala Kyjevská městská rada na základě iniciativy občanů rozhodnutí k přejmenování Bulváru Ivana Lepse na Bulvár Václava Havla, bývalého prezidenta České republiky a Československa, proslulého spisovatele, ochránce lidských práv a politika. K této příležitosti byla odkryta odkryta pamětní deska Václava Havla na budově Solomjanského matričního úřadu.

Ceremonie odkrytí desky se kromě ministra kultury Daniela Hermana účastnili první místopředsedkyně Nejvyšší rady Ukrajiny Iryna Heraščenko, předsedkyně zahraničního výboru Nejvyšší rady Hanna Hopko, ředitel Ústavu národní paměti Volodymyr Vjatrovič, náměstek ministra kultury Rostislav Karandjejev, zástupce kyjevského starosty Mykola Povoroznyk, aktivisté, zástupci místní administrace a další hosté.

Autorem projektu pamětní desky je Kosťantyn Skrytuckyj – kultovní ukrajinský sochař a designér, autor mnohých soch na ulicích Kyjeva. Přejmenování bulváru je součástí procesu dekomunizace ukrajinské společnosti. Při něm je řada symbolů komunistické minulosti nahrazována současnými hodnotami. Také v tomto případě vyšla iniciativa k přejmenování bulváru od místních aktivistů a slavnostní akt byl až završením jejich mnoha měsíčního úsilí. Pamětní deska byla vyrobena za prostředky pocházející z dobrovolné sbírky.

Během ceremoniálu zdůraznila řada vystupujících relevantnost myšlenek Václava Havla pro dnešek a pro dnešní Ukrajinu, stejně tak to, že Václav Havel byl přítelem Ukrajiny a podporoval její evropské směřování.