Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Česká účast na mezinárodním vzdělávacím veletrhu Osvita ta kariera / Osvita za kordonom v Kyjevě (OKOK)

Všechny novinky

Česká účast na mezinárodním vzdělávacím veletrhu Osvita ta kariera / Osvita za kordonom v Kyjevě (OKOK)

V režii Českého centra Kyjev a Domu zahraniční spolupráce, jehož iniciativa Study in the Czech Republic cílí na propagaci českých vysokých škol v zahraničí, proběhne v Kyjevě ve dnech 6.–8. 4. 2017 česká účast na mezinárodním veletrhu vzdělávání Osvita ta kariera / Osvita za kordonom věnovaném vzdělávání Ukrajinců v zahraničí.

Tisková zpráva

Česká účast na mezinárodním vzdělávacím veletrhu
Osvita ta kariera / Osvita za kordonom v Kyjevě (OKOK)

(propagace českých vysokých škol a doprovodný program věnovaný architektuře)

6.–8. 4. 2017

V režii Českého centra Kyjev a Domu zahraniční spolupráce, jehož iniciativa Study in the Czech Republic cílí na propagaci českých vysokých škol v zahraničí, proběhne v Kyjevě ve dnech 6.–8. 4. 2017 česká účast na mezinárodním veletrhu vzdělávání Osvita ta kariera / Osvita za kordonom věnovaném vzdělávání Ukrajinců v zahraničí. Národní stánek vytvořený speciálně pro tuto příležitost společnými silami obou institucí přivítá 13 českých vysokých škol a nabídne zájemcům mimo jiné i doprovodný program věnovaný české architektuře a možnostem studia architektonických oborů v České republice. Vzdělávací veletrh Osvita ta kariera / Osvita za kordonom, který je největším svého druhu na Ukrajině, přitáhne dvakrát do roka – v dubnu a v září – pozornost tisíců mladých Ukrajinců, kteří mají zájem studovat v zahraničí. Na veletrhu se prezentují univerzity z celého světa, ale především ty evropské. Česká republika je díky geografické, jazykové a kulturní spřízněnosti obou zemí pro ukrajinské zájemce o studium vysoce atraktivní destinací a český stánek patří tradičně mezi nejnavštěvovanější.
Organizátoři touto národní expozicí navazují i na společnou historii obou zemí. V Československé republice našly azyl četné ukrajinské osobnosti na útěku před bolševiky už ve dvacátých letech minulého století. Za výrazné podpory T. G. Masaryka tak vznikla v Praze Ukrajinská svobodná univerzita, Pedagogický institut M. Drahomanova, Ukrajinské gymnázium či Ukrajinská selskohospodářská akademie v Poděbradech. Dnes v České republice žije, studuje, nebo pracuje na 100 000 Ukrajinců.

„Na Ukrajině se cítím jako doma, a to nejen díky blízkému slovanskému jazyku, ale i kvůli společné citlivosti a lidské vřelosti. Ale i když nás mnoho spojuje, moc toho o sobě nevíme. Přál bych si ještě větší kulturní výměnu, ač chovám veliký obdiv k tomu, co dělá České centrum a Dům zahraniční spolupráce v Kyjevě teď,“ řekl někdejší ministr školství Ondřej Liška v rozhovoru pro další číslo nepravidelníku Czech IN, které u příležitosti akce vychází. Do něj mj. přispěl i jiný ministr českého školství, filozof Jan Sokol. Oba, dnes už neaktivní politici, mají k Ukrajině blízko.

 

Doprovodný program: Česká architektura

Díky spojenému úsilí Českých center a DZS, dvou klíčových českých institucí zabývajících se propagací české kultury a vzdělávání v zahraničí, se letos vedle nadstandartních podmínek pro prezentaci českých univerzit podařilo připravit také doprovodný kulturní program zaměřený na architekturu. Z jeho hostů, kterých bude letos více než dvacítka, jmenujme alespoň architekty Martina Klodu (ARCHWERK architektonická huť, ČVUT),  Davida Kubíka (Huť architektury) nebo Petra Hlaváčka (Headhand architekti, ČVUT). Součástí programu budou také dvě výstavy –  40 let FA ČVUT 1976–2016 a výstava Martin Rajniš: Skici –, a dále přednášky českých hostů pro místní studenty architektury i širší veřejnost či návštěva kyjevské radnice. Čeští organizátoři vydají u příležitosti veletrhu také další číslo nepravidelníku Czech In distribuovaného po celé Ukrajině. Ten je tentokrát věnovaný propagaci českého vysokého školství a současné české architektuře. Českou účast na veletrhu podporuje i Velvyslanectví ČR na Ukrajině a delegace MŠMT, která se v době konání veletrhu bude v Kyjevě nacházet.

Kontakty:

České centrum Kyjev:
Lucie Řehoříková, ředitelka ČC Kyjev
e-mail: rehorikova@czech.cz

Ljubov Semenova, koordinátorka ČC Kyjev
e-mail: semenova@czech.cz

 tel.: +38 044 230 29 64, +38 095 68 73 158; fax.: +38 044 230 21 09

 

Dům zahraniční spolupráce:

Kamila Abramčuková (DZS)
e-mail: abramcukova@dzs.cz
tel: +420 221 850 107, + 420 725 778 147

Jan Machonin (Study in the Czech Republic)
e-mail: jan.machonin@dzs.cz
tel: +420 221 850 619, +420 777 834 476

Místo konání akce:
Národní centrum obchodní a kulturní spolupráce Ukrajinský dům, Kyjev, Kresčatik 2
+38 (044) 287-37-43, +38 (044) 237-85-43

 Výstavní hodiny veletrhu

6.-7. dubna (čtvrtek-pátek):             11:00 – 18:00

8. dubna (sobota):                             11:00 – 17:00