Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Наша команда

ОФІСЛуціє Ржегоржікова
Директор Чеського центру


Любов Семенова
Координатор навчальних програмІрина Забіяка

Викладач, перекладач і координатор

 


Анастасiя Артем'як
IT спеціалістОлена Старанчук

Графік


Катерина Вандич

Помічник координатора навчальних програмКлавдія Орлова

бухгалтерОФІС

вул. Івана Федорова 12, Київ 
тел. +38 044 230 29 64, +38 095 68 73 158

 

КУРСИ ЧЕСЬКОЇ МОВИ В КИЄВІ

Заняття проводяться в приміщенні Чеського центру за адресою: вул. Івана Федорова, 12  та за адресою:  вул. Васильківська, 34.

Детальнішу інформацію про курси можна дізнатися за телефонами 230-29-64 та 095-68-73-158, е-mail: semenova@czech.cz або в офісі Чеського центру.


 

ВИКЛАДАЧІ


Тетяна Окопна

Викладачка в Києві


Галина Клічак

Викладачка в Києві
Юлія Польова

Викладачка в Києві, методистка


Катерина Уділова

Викладачка в Києві, методистка


КООРДИНАТОРИ


Наталія Ємчура

Координатор у Львові

+38097 927 35 25

 


Наталія Андрєєва

Координатор у Дніпрі

+38067 632 0462, +38066 579 18 11

Дмитро Сисоєв

Координатор в Харкові

+38050 603 4310Світлана Інфаківна

Координатор  у Вінницi

+38095 005 3370
Віра Дерев'янко 

Координатор в Івано-Франківськуi

+38097 951 3935Сяргей Сматрычэнка

Координатор в Мінську

+420 774 232 897


Ігор Гармаш 

Координатор у Запоріжжі

+38067 618 25 20

+38050 322 25 86Ірина Трохименко

координатор в Одесі

+38 098 253 06 31

 


 

ВИКЛАДАЧІ - НОСІЇ МОВИ

Увага, інформація про осінні курси оновлюється!

Осінній семестр


Ленка Ванєчкова викладачка в Києві

Jsem absolventka oborů Učitelství češtiny jako cizího jazyka a Čeština v komunikaci neslyšících. Několik let jsem pracovala jako tlumočnice českého znakového jazyka a lektorka češtiny pro neslyšící. V posledních letech se věnuji také výuce češtiny pro cizince v kurzech jazykových škol a v individuálních lekcích. Nyní se velmi těším na studenty v Českém centru na Ukrajině i na Ukrajinu samotnou.Зузана Мілерова викладачка в Києві

Narodila jsem se 10. dubna 1992 v Šumperku a jsem absolventkou hudební vědy na Masarykově univerzitě. Nyní svá studia rozšiřuji o učitelství estetické výchovy a informační studia.
Loňské léto jsem pořádala lekce české konverzace v bavorském Regensburgu,  zde v Českém centru působím jako lektorka českého jazyka a kulturně-organizační element.Радка Гарбузова - викладачка в Києві

Народилась у Брно (Чеська Республіка). В університеті вивчала російську мову та літературу. В якості викладача чеської мови та перекладача має більш як двадцятирічний досвід. В Чеському центрі працює з 2014 року. Брала участь у низці семінарів для підвищення кваліфікації викладачів чеської мови як іноземної, організованих Інститутом мовної та професійної підготовки при Карловому університеті.Тереза Валентова - викладачка у Днiпрi

Jsem studentkou české filologie a obecné lingvistiky. Minulý semestr jsem strávila na univerzitě v Polsku, kde jsem objevila kouzlo studia slovanských jazyků. Baví mě pozorovat shody a rozdíly v jednotlivých jazycích a především tzv. false  friends. Mimo studium se pohybuji v mediální oblasti, pracuji jako mediální analytik, ale raději působím na druhé straně „barikády“ a obsah sama vytvářím či se věnuji korekturám. Mým velkým koníčkem je skauting, již mnoho let měním knížky a notebook ve volných chvílích za pohorky a tropení (nejen) hloupostí s dětmi a přáteli. Kromě toho ráda cestuji a nikdy nepohrdnu šálkem dobré kávy.

 

Даніел Герман - викладач у Харкові

Jmenuji se Daniel Herman. Vystudoval jsem na FF UK historii a obor pedagogicko-psychologického zaměření. Absolvoval jsem studium na Université Le Mirail v Toulouse a Institut fűr internationale Politik und Wirtschaft v Hamburku. Rigorózní zkoušku na téma antisemitismus přelomu XIX. a XX. století jsem složil na FF OSU. Zajímám se o literaturu, dějiny filmu a divadla. Jako dobrovolník jsem vyučoval český jazyk u krajanských komunit v Moldavsku a na Ukrajině.

 


Мартін Окнехт - викладач у Львові

Narodil se v roce 1988  Praze, kde absolvoval  gymnaziální studia. Vystudoval politologii ( Bc., FF) a mezinárodní vztahy (Mgr., FSV) na Univerzitě Karlově. V rámci programu Erasmus strávil semestr ve švédské Uppsale. Od mládí je činný ve skautu, má za sebou řadu dobrovolnických projektů v České republice, ale i v zahraničí (Uganda, Keňa, Tanzánie, Moldávie). Od roku 2013 pracuje v Českém rozhlase. Zkušenosti sbíral v zahraniční redakci, na stanici Plus, v současnosti je redaktorem Radia Wave určeném pro mladé a mladě smýšlející posluchače. Tři měsíce stážoval v arménské televizi. Profese ho zavedla mimo jiné do kavkazských dolů, na bojiště východní Ukrajiny, ale především mezi spoustu zajímavých a inspirativních lidí. Mezi jeho záliby patří zejména putování po horách, historie a lidské příběhy. Крістина Монтагова - викладачка в Івано-Франківську

Jmenuji se Kristýna Montagová a pocházím z Opavy, kde jsem se 16. 12. 1992 narodila. Na Ostravské univerzitě v Ostravě jsem  vystudovala bakalářský obor Pedagogické fakulty – Pedagogika/Český jazyk se zaměřením na vzdělávání. V rámci bakalářského studi jsem se zúčastnila studijního programu Erasmus – na turecké univerzitě Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, kde jsem se věnovala převážně programu English Language Teaching. V současnosti studuji nMgr. obor Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze – Učitelství českého jazyka pro SŠ/Učitelství češtiny jako cizího jazyka.  Kromě výuky zahraničních univerzitních studentů se zabývám také osvojováním češtiny u dětí-cizinců předškolního věku a mezi další záliby patří např. literatura. Na Ukrajinu se těším jako na příležitost k poznání něčeho nového – jak k poznání nových lidí, tak nové země. 


Міхал Ошщіповский - викладач у Харкові

Narodil se v Českém Krumlově. Vystudoval sociologii a politologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde se mimo jiné zabýval východoevropským areálem a politikou v zemích bývalého Sovětského svazu. Svůj volný čas zpravidla dělí mezi četbu literatury a zájem o historii dvacátého století. Příležitostně se dále věnuje hudbě, gastronomii a tvůrčímu psaní. 


Марек Скларж - викладач у Запоріжжi

Vystudoval režii dokumentárních filmů na FAMU, pak žurnalistiku na FSV UK. Po studiu se v Praze živil šest let jako novinář. Nejdříve v  Denících Bohemia, pak v Hospodářských novinách (www.ihned.cz). Nyni již deset let na volné noze jako režisér a scenárista. Spolupracuje především s Českou televizí, pro niž natočil  mj. i tyto hodinové filmy Vizita mezi životem a smrtí (o mladých českých lékařích) a pak 120 fórů Semaforu ( portrét umělce Jiřího Suchého a jeho divadla). V současné době spolupracoval na přírodovědném celovečerním filmu Planeta Česko (premiéra říjen na festivalu Jihlava) a píše scénář k hranému rodinnému filmu Piráti a trosečníci.


Марек Сечкарж - викладач у Одесі

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.


Доброслава Чепцова - викладачка у Вінницi

Narodila jsem se v nejvýchodnější části ČR – ve Slezsku. Odtud jsem měla velmi blízko k polštině, kterou jsem se naučila číst z vlastní iniciativy již v první třídě. Můj vztah ke slovanským jazykům se dále prohluboval na gymnáziu, kde jsem se 6 let učila rusky. Nyní jsem hrdou studentkou ruské a ukrajinské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. A právě ukrajinština je momentálně mou největší vášní.
Žila jsem tři měsíce v Moskvě, kde jsem pracovala jako au-pair. V 17 letech jsem poprvé navštívila Ukrajinu jako dobrovolník, a protože mě Ukrajina učarovala, několikrát jsem se tam ještě vrátila. Kromě cestování západní Ukrajinou mám za sebou i Letní školu ukrajinštiny ve Lvově.
Mezi mé zájmy patří hudba – zejména tedy současná ukrajinská tvorba. Jsem také velkým milovníkem divadla – ať už z hlediště, nebo z jeviště.
Moc se těším na to, až budu moct předat krásy svého rodného jazyka ostatním.Вераніка Баксанава - викладачка в Мінську

Нарадзілася ў Брно, стажыравалася ў Пасольстве Вялікабрытаніі ў Празе, Пасольстве Чэшскай Рэспублікі ў Вашынгтоне, працавала ў Міжнароднай арганізацыі па міграцыі. Прайшла гадавы курс чэшскай мовы як замежнай у Інстытуце моўнай і прафесійнай падрыхтоўкі Карлава універсітэта, у цяперашні час завяршае навучанне на юрыдычным факультэце універсітэта Масарыка. З верасня 2015 года выкладае чэшскую мову ў Мінску і лічыць, што яе студэнты і студэнткі - самыя выдатныя. Валодае англійскай і рускай мовамі і жадае навучыцца леп

 

Літні інтенсивні курси


Франтішек Врабел – лектор у Києві

Jmenuji se František Vrábel a pocházím z Třebíče. Na Masarykově univerzitě jsem vystudoval učitelství českého a ruského jazyka. Své první pedagogické zkušenosti jsem získal na Lotyšské univerzitě a v České škole bez hranic Paříž. Ve volném čase se věnuji studiu nejrůznějších jazyků a sportu.Андреа Вахромеєва – лекторка у Києві
Весняний семестр

Радка Гарбузова - викладачка в Києві

Народилась у Брно (Чеська Республіка). В університеті вивчала російську мову та літературу. В якості викладача чеської мови та перекладача має більш як двадцятирічний досвід. В Чеському центрі працює з 2014 року. Брала участь у низці семінарів для підвищення кваліфікації викладачів чеської мови як іноземної, організованих Інститутом мовної та професійної підготовки при Карловому університеті.

 

 

Якуб Мучка - викладач в Києві

Jsem studentem východoevropských studií na Filozofické fakultě v Praze, specializuji se na studium ruské filosofie a ruského myšlení vůbec, spolu s tím ale také obecně ruské i ukrajinské kultuře, moderním dějinám nebo politicko-společenské současnosti v těchto zemích. Ukrajina si mě pak doslova získala svým Majdanem, neskrývám, že jsem tu hlavně kvůli němu. Právě Majdan "tehdy i dnes" bych během svého pobytu a práce v Kyjevě také rád mapoval. V Českém centru pomáhám jako lektor a koordinátor kulturních akcí.

 


Катержіна Крейчова викладачка в Києві

Narodila se v Českých Budějovicích, vystudovala Centrum audiovizuálních studií na FAMU, kde v současnosti pokračuje ve studiu v doktorském programu. Část gymnaziálních studií strávila v bavorském Pasově, během studií vysokoškolských absolvovala půlroční stáž na Ontario College of Art and Design v Torontu. Od roku 2014 pracuje pro Českou televizi jako režisérka publicistických pořadů. Hovoří německy, anglicky a rusky.


Даніел Юрчаґа - викладач у Днiпрi

Jmenuji se Daniel Jurčaga a bydlím ve Vyškově v České republice. Vystudoval jsem obor Ruský jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. Během studia jsem absolvoval dva studijní pobyty v zahraničí. Velice rád cestuji a zároveň rád na svých cestách poznávám nové a zajímavé lidi, kteří mi pomohou blíže poznat danou zemi. Ve volném čase se věnuji sportu a studiu jazyků.

.

 

Даніел Герман - викладач в Івано-Франківську

Jmenuji se Daniel Herman. Vystudoval jsem na FF UK historii a obor pedagogicko-psychologického zaměření. Absolvoval jsem studium na Université Le Mirail v Toulouse a Institut fűr internationale Politik und Wirtschaft v Hamburku. Rigorózní zkoušku na téma antisemitismus přelomu XIX. a XX. století jsem složil na FF OSU. Zajímám se o literaturu, dějiny filmu a divadla. Jako dobrovolník jsem vyučoval český jazyk u krajanských komunit v Moldavsku a na Ukrajině.

 

Франтішек Бржезіна - викладач у Львові

Narozen roku 1975 v Brně, vystudoval anglický jazyk a geografii na Masarykově univerzitě tamtéž. Od té doby působí převážně jako vysokoškolský a středoškolský pedagog - učitel angličtiny i jiných cizích řečí, rovněž překladatel. Jeho vášní je právě studium jazyků, které se učil v mnoha zemích Evropy. Je příznivcem přátelství a kulturní výměny mezi různými národy. Na Ukrajině již pobýval ve městech Kyjev a Lvov, navštívil i Oděsu a Karpaty, má řadu ukrajinských přátel žijících v České republice, na Ukrajině i jinde. Ví tedy, že čeština je objektivně těžká, ale ne tak pro jiné Slovany včetně Ukrajinců.


Петр Безстарості - викладач у Вінницi

Jmenuji se Petr Bezstarosti a celý život žiju v malém městě Dobruška, které se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Vystudoval jsem zde Gymnázium a již od školních let se věnuji cestování a práci s lidmi v cestovním ruchu se zaměřením převážně na země Východní a Jihovýchodní Evropy, kde cestuji sám i se skupinami.

Pro stáž na Ukrajině jsem se rozhodl, protože Ukrajina patří mezi mé nejčastěji navštěvované země, proto bych se rád dále zdokonalil v jazyku a zároveň pomohl místním, naučit se jazyk náš." S pozdravem a přáním hezkého dne Petr Bezstarosti.


Гелена Коларжова - викладачка у Харкові

Vystudovala jsem ruskou a ukrajinskou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Individuálně jsem doučovala ruštinu i češtinu pro cizince. Skupinová výuka pro mne bude novou zkušeností, na kterou se těším. Stejně tak se těším na delší pobyt na východě Ukrajiny, kterou zatím neznám (západní část země jsem opakovaně navštívila jako turista i dobrovolník). Mezi mé zájmy patří hudba, psychologie a pobyt v přírodě. Doufám, že se mi podaří zájemcům o český jazyk a kulturu přiblížit naši zemi v její rozmanitosti a jedinečnosti.

Ян Ганачек - викладач у Харкові

V současné době studuji rusistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zde jsem se začal i intenzivněji zabývat ukrajinštinou.

Ráz východoslovanských zemí mi učaroval a rád přiblížím jazyk a kulturu své vlastní země lidem na Ukrajině.

Mezi mé zájmy patří především hudba a etnologie.Марек Сечкарж - викладач у Запоріжжі

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.Вераніка Баксанава - викладачка в Мінську

Нарадзілася ў Брно, стажыравалася ў Пасольстве Вялікабрытаніі ў Празе, Пасольстве Чэшскай Рэспублікі ў Вашынгтоне, працавала ў Міжнароднай арганізацыі па міграцыі. Прайшла гадавы курс чэшскай мовы як замежнай у Інстытуце моўнай і прафесійнай падрыхтоўкі Карлава універсітэта, у цяперашні час завяршае навучанне на юрыдычным факультэце універсітэта Масарыка. З верасня 2015 года выкладае чэшскую мову ў Мінску і лічыць, што яе студэнты і студэнткі - самыя выдатныя. Валодае англійскай і рускай мовамі і жадае навучыцца лепей размаўляць па-беларуску.


 

 

 

 

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015